Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de ‘Bilim ve Sanat Festivali’ başladı

Mardin’de ilki düzenlenen MARDİNFEST’e katılan Vali Tuncay Akkoyun, “Bugün Anadolu’nun gençleri uçak tasarlıyor, uzayı keşfedip yolculuğuna hazırlanıyor. Gençlerimiz umut vadediyorlar.” dedi.

Mardin’de ilki düzenlenen MARDİNFEST’e

Mardin İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından “Geleceği Tasarla” sloganıyla Mardin’de düzenlenen 1. Bilim ve Sanat Festivali MARDİNFEST, yoğun katılımla açıldı. Artuklu Fuar Alanı’nda düzenlenen MARDİNFEST’in açılışına katılan Vali Tuncay Akkoyun, Mardin genelindeki bilimsel projeleri, sanat eserlerini ve üretim materyallerini tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla iki gün boyunca açık olacak festivale katılan geleceğin bilim insanları ve sanatçılarını tebrik etti.

‘GENÇLERİMİZ, TÜRKİYE YÜZYILINDA UZAYA GİDİYOR’

Açılış konuşmasını yapan Vali Akkoyun, “Sizler bizim yarınlarımızsınız, geleceğimizin teminatısınız, sizler büyük Türkiye’nin yarınlarısınız. Bugün Anadolu’nun gençleri uçak tasarlıyor, Anadolu’nun gençleri uzayı keşfediyor, Anadolu’nun gençleri uzay yolculuğuna hazırlanıyor. Gençlerimiz gayretlidir, gençlerimiz umut vadediyor. Gençlerimiz, Türkiye Yüzyılında uzaya gidiyor. Bu şekilde bir fikirle başlayan TEKNOFEST, bugün dünyada tanınan, örnek alınan bir noktaya geldi. Sevgili gençler, siz yeter ki gayret edin, siz yeter ki çalışın, biz devlet olarak, millet olarak her zaman yanınızdayız, yanınızda olmaya, sizleri desteklemeye devam edeceğiz. MARDİNFEST Projesi fikrini ortaya koyan, burada emeği bulunan tüm öğrenci, öğretmen ve Millî Eğitim camiamızı tebrik ediyorum. Birincisini düzenlediğimiz Bilim ve Sanat Festivalimiz inşallah önümüzdeki yıllarda katlanarak büyüyecektir. MARDİNFEST, gençlerimizin, şehrimizin ve ülkenizin başarısı için hayırlı bir başlangıç olur inşallah” dedi.

ÖĞRENCİLER PROJELERİNİ ANLATTI

Açılışta konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir de MARDİNFEST hakkında bilgi verdi.

Konuşmalardan sonra Vali Akkoyun ve katılımcılar, 130 bilimsel proje, 17 etkileşimli atölye ve onlarca ürünün yer aldığı sergi stantlarını ziyaret ederek eserleri hakkında öğrencilerden bilgi aldı.

Kızıltepe Bilim ve Sanat Merkezi 5. Sınıf öğrencisi Hasibe Avşan, hasta ve yatalak vatandaşlar için proje hazırladıklarını, komut vererek kapı, pencere ve ışık gibi ihtiyaçları kapatıp açabileceklerine olanak sağladığını söyledi. Avşan, “Yatalak olan hastalar, ayağa kalkamıyorlar. Bu yüzden elindeki tablet ile ‘kapıyı aç’ ya da ‘ışığı aç-kapat’ şeklinde komutlar vererek işleri oturdukları yerden halledebilecekler.” dedi.

Artuklu Hacı Suphiye Bölünmez İmam Hatip Ortaokulu 5. Sınıf öğrencisi Betül Aydın ise Filistin’deki soykırıma dikkat çekmek için ‘Filistin Masası’ kurduklarını söyledi. Aydın, “3 boyutlu yazıcı ile Filistin ile ilgili birçok eşantiyon basıyoruz. Ayrıca Kudüs’ün maketini çıkartıp boyuyoruz.” diye konuştu.

10 MAYIS’A KADAR AÇIK KALACAK

MARDİNFEST açılışına ayrıca; Vali Yardımcıları Abdullah Demirdağ, Hasan Kurt ve Fatih Eroğlu, Artuklu Kaymakamı Mesut Tabacıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşları katıldı. Festival, 10 Mayıs’a kadar ziyaretçilere açık olacak.