Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de Sultan Şeyh Musa Cami ve Külliyesi ibadete açıldı

Mardin’in Artuklu ilçesinde bulunan

Mardin’in Artuklu ilçesinde bulunan Sultan Şeyh Musa Camii ve Külliyesi, düzenlenen törenle açılışı yapıldı.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Sultan Şeyh Musa Camii ve Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan cami ve külliyenin açılışına; 22. Dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Mardin Milletvekili Faruk Kılıç ve il protokolünün katılımıyla gerçekleşti.

Sultanköy Mahallesindeki külliye açılışı Kur’an tilaveti ile başladı. Açılışta konuşan Arınç, Mardin’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Arınç, “Vakıflar dini bir kavramdır. İslam’da örnekleri vardır. Şimdi Avrupa’da da ABD’de vakıf benzeri kuruluşlar var. Ama bizdeki gibi dini amaçla kurulmuş, Allah’ın rızasının gözeten, kendine ait bir takım mal varlığını insanların hizmetini tahsis eden başka bir kurum bulamazsınız. Gerekli bilgileri valimiz çok öz bir biçimde anlattılar. Vakıflar Genel Müdürlüğüne böyle bir imkânı tahsis ettikleri için teşekkür ederim. Şeyh Musa camisine elimizden geldiği kadar hizmet etmiştik. Bu muhteşem camide büyük gayretler sonucu hem bölge müdürlerimizi hem de hayırsever vatandaşlarımızın yardımı ile bu mükemmel hale getirildi.” dedi.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ise tarihi kentin, Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olduğunu söyledi. Demirtaş, “Açılışını yaptığımız Şeyh Musa Camii ve Külliyesi’nin ilimize ve hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri Mardin’dir. Sayısız medeniyet bu kadim topraklarda yaşamış, kendisinden izler bırakmıştır. Farklı dinler ve inanışlar, kendisine mensup insanları, bu topraklarda ağırlamıştır. Bugün de üç büyük semavi dinin mensupları, kendi mabetlerinde birbirlerine saygı ve hürmet göstererek ilimizde yaşamaya devam etmektedir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından cami ve külliyenin açılışı dualarla yapıldı.