Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin Ovası’nda 2024 sezonun ilk arpa hasadı yapıldı

Mardin’de susuz tarlada ekilen arpa mahsulünün ilk hasadı yapıldı. 45 dönüm arazide 16 ton verim elde edilen ilk mahsulün tonu 10 bin 300 liradan satıldı.

Mardin’de susuz tarlada ekilen

Türkiye’nin önemli tahıl üretim merkezleri arasında bulunan Mardin’de sezonun ilk arpa hasadı yapıldı. Hububat Ticaret Merkezi’nde açık artırma usulü ile satışa sunulan yılın ilk arpanın tonu 10 bin 300 liradan alıcı buldu. Yeni mahsul arpa Kızıltepe ilçe kırsalı Örencik Mahallesi’nde çiftçi Eyüp Topçul tarafından üretilen yeni mahsul arpayı, zahireci esnafı Seyhan Erat, tonunu 10 bin 300 liraya aldı. Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, İlk üretimi yapan çiftçi Eyüp Topçul’a 24 ayar altın hediye etti.

‘SON 20-25 YILIN EN VERİMLİ HASADI YAPILMIŞ OLDU’

Mardin Ovası’nda kuru alanda üretilen arpada verimin çok iyi olduğunu ifade eden Öter, şöyle konuştu: “Bugün 7 Mayıs, ilk arpa hasadı Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Örencik Köyü’nde hasadı yapıldı. Bu sene müzayede salonumuza geldi. Yaklaşık 16 ton, 45 dönüme böldüğümüz zaman yaklaşık 400 kilo vermiş. İlk arpa olması nedeniyle son 20- 25 yılın en verimli hasat yılı olarak görüyoruz. Ayrıca arpanın kuru, temiz olması ve kaliteli olması ilk ürün çıktığı zaman çiftçilerimiz bu sektörde olan herkes ilk ürün iyiyse gelecek ürünün müjdecisi olarak görür. İlk ürün iyiydi fiyatı da tonu 10 bin 300’e müzayede salonumuzda satıldı. İlk ürün olması hasebiyle çiftçimize biraz katkı olsun, ödüllendirme anlamında olsun diye yüzde 25 daha fazla satışını gerçekleştirdik. Genelde ilk hasat Derik ilçesinde yapılıyordu ama bu yıl Kızıltepe’de yapıldı ve şampiyonluğu Derik’ten almış oldu.”

İlk ürünü ürettiği için mutlu olduğunu kaydeden çiftçi Eyüp Topçul da, “Arazim 45 dönümlük bir alanda ortalama 16 ton ürün elde ettik.” diye konuştu.