Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin Büyükşehir Belediyesinden “Kayyum başkana sıfır makam aracı” haberine yalanlama

Mardin Büyükşehir Belediyesinden, Sözcü

Mardin Büyükşehir Belediyesinden, Sözcü Gazetesinin internet sitesinde “Kayyum başkana sıfır makam aracı” başlıklı haberine ilişkin yalanlama geldi. 

Sözcü Gazetesinden Yazar Deniz Ayhan tarafından kaleme alınan “Kayyum başkana sıfır makam aracı” başlıklı ve “ Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyum Belediye Başkanı Mahmut Demirtaş makam aracı kiralıyor. Makam aracı dâhil kiralanacak araçlar için belediye toplam 16 milyon 12 bin TL ödeyecek.” başlıklı yazı için belediyeden açıklama yapıldı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada Sözcü gazetesinin haberine yalanlanarak şöyle denildi:

“23/09/2022 tarihinde Büyükşehir Belediyemiz tarafından 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun 19. Maddesine istinaden Açık İhale Usulü ile ihalesi yapılan 2022/858732 İKN’li Araç Kiralama Hizmet Alım İşi’ne ait İhale sonuç formu 26.10.2022 tarihinde EKAP Bültende yayınlanmıştır. Sonuç formunun yayınlandığı gün saat:05.00’te Sözcü Gazetesi’nin söz konusu “Sonuç Formu”na dayanarak Yazar Deniz AYHAN tarafından kaleme alınan “Kayyum başkana sıfır makam aracı” başlıklı ve “Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyum Belediye Başkanı Mahmut Demirtaş makam aracı kiralıyor. Makam aracı dâhil kiralanacak araçlar için belediye toplam 16 milyon 12 bin TL ödeyecek.” Alt başlıklı yazı gerçeği yansıtmamaktadır.

Büyükşehir Belediyemiz tarafından daha önce ihalesi yapılan ve süresi tamamlanan ihalenin sona ermesi sebebi ile Belediyemiz tarafından belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere kiralama ihalesi yenilenmiştir. Dolayısı ile söz konusu ihalenin ilk defa yapılan bir ihale olmadığı açıktır. Söz konusu ihale 237 Sayılı Taşıt Kanununa istinaden yapılmış ve Binek Araçların yerli üretim oranının asgari “% 50 olma” şartı göz önünde bulundurularak kiralama gerçekleştirilmiştir. Ayrıca önceki ihale kapsamında araç sayısı 100 adet iken Cumhurbaşkanlığı “Tasarruf Genelgesi”de dikkate alınarak Belediyemiz hizmetlerini aksatmayacak şekilde toplam araç kiralama sayısı 92 adede düşürülmüş ve 22 Aylık süreli olarak alım gerçekleştirilmiştir. Kiralanan araçların 5 adedi Otomatik Vites olmak üzere 23 adet Binek (Egea Marka) 45 Adedi Camlı Kamyonet, 6 Adedi Minibüs, 10 Adedi Çift Kabin Kamyonet, 7 Adedi Tek Kabin Kamyonet ve 1 Adedi Engelli Aracı’dır. (Ford Marka) Araç cinslerinden de görüleceği üzere tüm araçlar belediyemiz denetim ve diğer belediyecilik hizmetlerinin yerine getirilmesi amacıyla kiralanmış olup bu araçlar arasında makamda kullanılacak özellikte araç bulunmamaktadır.  Ayrıca ihaleye katılımın arttırılması amacı ile ihale gruplar halinde ayrılarak 7 kısım olarak ihale edilmiş olup, bu kapsamda 13 teklif verilmiştir. Toplam Yaklaşık Maliyet 29.252.303,67-TL olup İhalemizin Açık İhale ve kısımlı olarak yapılması sonucu Toplam İhale Bedeli 16.012.763,21-TL olarak geçekleşmiş ve bunun sonucunda 13 Milyon 240 Bin Türk Liralık tasarruf sağlanmıştır.

Mardin Valisi/Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mardin Valiliği tarafından tahsis edilen Makam aracını kullanmaktadır. Mardin Valiliğine Büyükşehir Belediyemiz tarafından Makam aracı tahsisi söz konusu olmamıştır.

Söz konusu internet sitesi haberi ile ilgili kurumumuz tarafından hukuki süreç başlatılmıştır.

Kamuoyuna duyurulur.”