Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İkinci el araç piyasasında durgunluk

Mardin’de ikinci el araç

Mardin’de ikinci el araç piyasasının merkezi olan Kızıltepe ilçesindeki Güneydoğu Galericiler Sitesi’nde bir süredir sessizlik hakim. Galerici esnafı, müşterilerinin 2 aydır galeriye gelmediğini, buna rağmen araç fiyatlarının düşmediğini belirtiyorlar.

Dünya devi otomobil markalarını bile zor duruma düşüren çip kriziyle beraber yurt içinde yaşanan kur artışları otomobil fiyatlarına zam üstüne zam gelmesine neden oldu. Bazı fırsatçı galericilerin ellerindeki sıfır araçları stoklaması ikinci elin bir yılda yüzde 80 zamlanmasına neden oldu.

6 AY VE 6000 KM SINIRI

Bunun üzerine Ticaret Bakanlığı tarafından sıfır araçlarda 6 ay 6000 kilometre kuralı getirildi. Alınan önlemlere rağmen ikinci el satışlarından fiyatları yukarı çıkmaya devam edince Ticaret Bakanlığı yeni bir adım atarak yaptırımları sertleştirdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ikinci el kara taşıtlarının tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde satılmasının 1 Ocak 2024 tarihine kadar yasaklandığı hatırlatıldı. Ticaret Bakanlığı’nın aldığı önlemler sonrası ikinci el araç fiyatları da alım-satım da durdu.

‘İŞLER DURMA NOKTASINA GELDİ’

Mardin’de ikinci el araç piyasasının merkezi olan Kızıltepe-Nusaybin karayolundaki Güneydoğu Galericiler Sitesi’nde bir süredir sessizlik hakim. Galerici esnafı, müşterilerinin galeriye gelmediğini, ancak yine de fiyatların düşmediğini belirtiyorlar. Galerici esnafı Usame Kılınç (25), Kurban Bayramı’ndan bu yana işlerinin durgun olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bayram öncesi işlerimiz o kadar hareketliydi ki, bazı galericiler stok bile yapmıştı. Ama bayramdan hemen sonra işler durma noktasına geldi. Şu an bile bir çöküş var. Bayramdan buyana toplamda 5 araç satmamışım. Normalde ayda ortalama 15 araç satarken şu an 2 aydır 5 araç satmamışım. Bu durgunluk ne kadar sürer bilemiyoruz.”

‘GALERİCİLER SİTESİ ÖLÜ BİR ŞEHİR GİBİ DURUYOR’

Güneydoğu Galericiler Sitesi esnafı Şeyhmus İliş (52) ise Güneydoğu Galericiler Sitesi’nin ölü bir şehri andırdığını ifade etti. İliş, “Eğer sitede dolaşmışsanız ölü bir şehir gibi durduğumuzu görmüşsünüzdür. Bazen akşama kadar bir tek müşteri göremiyoruz. Araç fiyatları pahalı olduğu için kimse artık gelip sormuyor bile. Bundan dolayı bizde sıkıntı çekiyoruz.” dedi.

‘MÜDAHALELER 2. EL PİYASASINA DURGUNLUK GETİRDİ’

Galerici esnafı İbrahim Çevik (36), Ticaret Bakanlığının aldığı bir dizi tedbirler ile açıklamalarının piyasada durgunluk yarattığını anlattı. Çevik, “Devletin sıfır araç üzerindeki baskısıyla otomobil piyasasını biraz normale döndürdü. Müdahale fiyatlara da azda olsa yansıdı. Ancak piyasaya da durgunluk getirdi. Şu an alışveriş olmuyor. 2 aydır araçlarımız olduğu yerde duruyor. Alışveriş yapamadık. Güneydoğu Galericiler Sitesi’nin piyasası durma nokta gelmiş.” diye konuştu.