Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin Artuklu Üniversitesi “Teknoloji Merkezi” kuruyor

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından hazırlanan projeyle “Mardin Teknoloji Merkezi” (Mardin TEKMER) kuruluyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından hazırlanan Mardin Teknoloji Merkezi projesi Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından desteklenecek olan Mardin Teknoloji Merkezi projesi için Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serhat Harman ve Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Alanlı tarafından işbirliği belgesi imzalandı.

Toplam bütçesi 172 Bin 500 TL olan projenin % 90’ı Dicle Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek olup üniversiteye toplam 155 Bin 250 TL hibe desteği sağlanacak. Mardin Teknoloji Merkezi projesi dokuz ayda tamamlanacak.

Mardin Teknoloji Merkeziyle Girişimcilere Yazılım ve Eğitim Desteği Verilecek

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serhat Harman, 2022 Yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında hazırladıkları Mardin TEKMER projesinin DİKA tarafından başarılı bulunmasının ve desteklenmesi kararının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Rektör Yardımcısı Harman, Mardin ilimizin TRC3 illeri arasında bulunduğunu hatırlatarak Mardin Teknoloji Merkezi projesiyle girişimcilerimizin ihtiyaç duyduğu ofis, eğitim merkezi, sosyal alan, donanım gibi fiziki şartların sağlanacağını ayrıca yeni kurulacak olan firmalara ön kuluçka, kuluçka ve kuluçka sonrası eğitimlerin organize edileceğini, ihtiyaç duyulan alanlarda girişimcilerimize yazılım ve eğitim desteği verileceğini sözlerine ekledi.

Alanlı: Proje, bölgesel rekabet gücünü geliştirecek

Mardin Teknoloji Merkezi (Mardin TEKMER) projesinin Dicle Kalkınma Ajansının bölgesel önceliklerinden biri olan “TRC3 Bölgesi imalat sanayisinde girişimciliğin, istihdamın, verimliliğin, markalaşmanın ve yenilikçiliğin desteklenmesi ve yatırım ortamının iyileştirilmesi suretiyle bölgesel rekabet gücünün geliştirilmesi” önceliğiyle örtüştüğünü ifade eden Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Alanlı, proje sayesinde tarım, turizm ve hizmet sektörlerinde ihtiyaç duyulan teknik elemanların yetiştirileceği, dış ticaret konusunda yenilikçi eğitim modülleri ile sanayici ve girişimcilerimize hizmet verileceği, böylece bölgemizi diğer bölgelerden ayırarak ona fark katan öncü konularda teknolojiyi odağına alan yenilikçi fikirler hayata geçirileceği bilgilerini verdi.

Mardin Teknoloji Merkezi (Mardin TEKMER) projesiyle bilgi ve teknoloji yönetimli yeni işletmelerin kurulması, geliştirilmesi ile mevcut küçük işletmelerin Arge projelerinin desteklenmesi, Mardin Artuklu Üniversitesi ile kamu/özel sektör ARGE kuruluşları ve küçük işletmelerin iş birliğinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.