Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Müslümoğlu’dan fakülte açıklaması

Güneydoğu Anadolu Mısır Üreticileri

Güneydoğu Anadolu Mısır Üreticileri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hanifi Müslümoğlu, “Kızıltepe Tarım Bilimleri Ve Teknolojileri Fakültesi Mardin halkına hayırlı olsun” dedi.

Müslümoğlu, açıklamasında şunları söyledi:

“3/3/2022 tarihli ve 5252 sayılı Cumhurbaşkanı kararının eki resmî gazete.gov.tr da yayınlandı. Mardin Artuklu Üniversitesi Kızıltepe Tarım Bilimleri Ve Teknolojileri Fakültesi açılması Türkiye’nin en verimli topraklarının bulunduğu Kızıltepe’de tarımın kapasitesini artıracak çağın teknik imkanlarıyla tarımsal üretim yüksek standartlara kavuşturması Mardin tarımı için büyük önem arz etmektedir.

Bildiği gibi 2020 yılında pandemi süreciyle birlikte tarım üretim ve gıdanın ne kader önemli olduğun bir kez daha kanıtlanmış oldu. Dünyada tarımın yeniden keşfedildiği ve değerinin yeniden anlaşılmaya başladığı bu süreçte tarım ve gıda insanlığın geleceği ve doğanın sürdürülebilir kullanımı açısından önemli olduğunu 2050’li yıllarda dünya nüfusunu 9 milyar olacağı göz önünde bulundurulduğunda, tarım sektörü Dünya genelinde en fazla stratejik öneme sahip sektörlerin başında yer almaktadır. Bunun en önemli sebeplerinin; Dünya nüfusunun artmaya devam etmesi yanında küresel ısınma su kaynaklarının kıtlığı tarım arazilerinin amaç dışı kullanılması ile ciddi oranda azalması vb. olduğu bilinmektedir. Halkımızın sağlıklı beslenme ve gıda hakkı nitelikli bir tarım eğitimini zorunlu kılmaktadır. Fakültenin açılmasında büyük katkılar bulunan Mardin valimiz sn. Mahmut Demirtaş’a, Mardin Artuklu üniversitesi rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’a, kuruluş süreç boyunca yoğun emek harcayan Mardin’in siyasetçiler ve STK’ları ve değerli Mardin basının emeği geçen herkesi Güneydoğu Anadolu Mısır Üreticileri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu adına teşekkür ederim.”