Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Makarnalık buğdayın fiyatı 500 lira birden yükseldi

Mardin Kızıltepe Zahireciler Derneği

Mardin Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, makarnalık buğdayın fiyatının yükseldiğini söyledi. Öter, “Bu sabah Gaziantep’te 500 lira birden yükseldi. Bu fiyatlar iyi oldu çiftçilerimiz bir nebze de olsa nefes aldı” dedi.

Öter, çiftçilere müjde olarak duyurduğu açıklamada, Gaziantep’te birinci sınıf makarnalık buğdayın fiyatının 10 bin 100 TL’ye kadar işlem gördüğünü belirtti. Öter, “Aynı buğday bu sabah bizim ticaret merkezimizde 9 bin 590 Liraya işlem gördü. Ekmeklik buğdayda da 7 bin 880’a kadar işlem gördü. Bundan 15 gün öncesine kadar fiyatı 7 bin 500 liraya kadar düşmüştü. Ben çiftçilerimize bunun gerçek fiyatı olmadığını sezon başından beri diyordum. Çünkü buğday değerinin altına düşmüştü. TMO fiyat vermişti ve piyasada TMO’nun altında bir fiyata düşmüştü. Biz bunu geçmişteki tecrübelerimize dayanarak açıklama yapıyorduk. Çiftçilerimiz sabırsızlıkla ürününü piyasaya getiriyordu” dedi.

Makarnacıların fırsat kullandığını ileri süren Öter, TMO’nun da çiftçiyi çok uyardığını söyledi. Öter, makarna sektöründekilerin bu fiyatların daha da düşeceğini umduğunu söyledi. Öter, ancak Hazine ve Maliye Bankımız Mehmet Şimşek’in, TMO’nun yerlerinin yetmediği ve finansmanının yetmediği yerde çiftçiyi korumak için devreye gireceklerini açıklamasından sonra buğday fiyatlarının yükselişe geçtiğini kaydetti. Öter, makarnacılara seslenerek, “Buğday geçen seneki fiyatının yüzde 25 altına düşmüş ve bu kadar buğday ucuzlamışken halen düşmesini bekliyorsunuz. Ancak bakanımızın açıklaması sonrasında günde 100-200 lira fiyat yükseldi. Bu sabah Gaziantep’te 500 Lira birden yükseldi. Bu fiyatlar iyi oldu çiftçilerimiz bir nebze de olsa nefes aldı” diye konuştu.