Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Küçükbaş hayvan yetiştiricilerine ürün desteği

Mardin Büyükşehir Belediyesi, kent

Mardin Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde küçükbaş yetiştiriciliği yapan 1000 işletmeye ektoparazit ilaç ve sırt pompası desteğinde bulundu.

Küçükbaş hayvanların hastalıklardan korunması ve hayvansal verimin artırılmasına yönelik Mardin Büyükşehir Belediyesinin yüzde 90 hibe desteği ve İl Tarım Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğü “Ektoparazitler ile Mücadele Projesi” kapsamında 1000 küçükbaş hayvan yetiştiricisine ürün dağıtımı gerçekleştirildi.

Tarım İl Müdürlüğünde düzenlenen dağıtım törenine Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Genel Sekreter Murat Süzen, Tarım İl Müdürü Memduh Dinler, AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, daire başkanları, kurum müdürleri ile çiftçiler katıldı.

Vali Demirtaş, yaptığı konuşmada, Mardin’e geldikleri günden beri her sektöre olduğu gibi tarım sektörüne de ciddi katkılarda bulunduklarını söyledi.

Bugüne kadar çiftçilere yönelik 17 proje yaptıklarını anımsatan Vali Demirtaş, “Bugüne kadar çiftçilerimize yönelik 17 projeyi hayata geçirerek 27 milyon lira kaynak aktardık. Türkiye’de, büyükşehir belediyeleri ile il belediyeleri arasında çiftçilere en büyük desteği veren Mardin Büyükşehir Belediyesi. Bu projede yüzde 90’ını biz karşılıyoruz yüzde 10’unu çiftçilerimiz karşılıyor” dedi.

Vali Demirtaş, şöyle devam etti: “Bir taraftan üretimi artırmak için yem dağıtıyoruz bir taraftan da hayvanlarımızın daha iyi yaşayabilmeleri için onlara gerekli görülen ilaçlarla takviye ediyoruz. Bugün dağıtılan ilaçlarla hayvanlarımızı hem haşerelere karşı koruyoruz hem de sağlıklı ürün vermesini sağlıyoruz. Bundan 10 gün önce Dargeçit ilçesinde 50 kadınımıza 1500 arı kovanı dağıttık. Yani her yerde varız. Hem üretimi artırıyoruz hem de sürekliliğini sağlıyoruz. Bu desteklerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz. Hep birlikte Mardinimize daha büyük projeler kazandıracağımıza yürekten inanıyorum.”

İl Tarım Müdürü Dinler ise, küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin kullandıkları ahır ve barınakların hijyen koşullarını sağlaması için ektoparaziter ilaç dağıtımı yapılacağını belirterek, “Dezenfeksiyon işleminin uygun zamanlarda ve düzenli yapılması birçok hastalığın önüne geçilmesini sağlar. İlimizde yer alan 1000 işletmede 100 hayvandan 100.000 hayvanı hedeflemekteyiz. Böylelikle hem diğer yetiştiricilere örnek teşkil edecek hem de enfeksiyöz hastalıklardan korunma sağlanacaktır.” diye konuştu.