Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de çiftçilere yüzde 50 hibe ile yem dağıtıldı

MARDİN’de yaşanan kuraklık nedeniyle

MARDİN’de yaşanan kuraklık nedeniyle artan yem maliyetlerine karşı hayvan üreticilerini korumak amacıyla yüzde 50 hibe ile 3 bin ton süt yemi dağıttı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım Müdürlüğü, ülke genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle artan yem fiyatlarını canlı hayvan üreticilere yansıtmamak ve üretimi artırmak amacıyla ‘Yeterli Beslendim, Verimim Arttı; Dengeli Beslendim, Kalitem Arttı Projesi’ni hayata geçirdi.

Proje kapsamında, Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımlarıyla, İl Tarım Müdürlüğü avlusunda düzenlenen program ile kent genelindeki 1645 işletmede, yaklaşık 10 bin Büyükbaş ve yaklaşık 100 bin Küçükbaşın yem ihtiyacını karşılamaya yönelik, 3 bin ton süt yemi dağıtımı gerçekleştirildi.

Programda konuşan Vali Demirtaş, şunları söyledi: ‘‘Mardin bir tarım kenti, bir turizm kenti, bir sanayi kenti ve transit ticaretin merkezidir. Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak tarımın ilimizde gelişmesi için çok büyük katkılarımız oldu. Bugüne kadar 29 proje gerçekleştirdik. Bunun çiftçilerimize katkısı yaklaşık 145 milyon lira civarında. Bunun yarısından fazlasını Büyükşehir Belediyesi olarak karşıladık. İl Tarım Müdürlüğü, YİKOP, GAP ve çiftlerimizin katkılarından dolayı teşekkür ederim. Mardin’imizde 75 bine yakın büyükbaş ve 1 milyona yakında küçükbaş hayvan var. Bizim mutlaka hayvan sayısını artırmamız gerekiyor. Tarım alanlarımız çok geniş, dağlarımız ve meralarımız var. Buraların boş kalmaması lazım. Hepimizin üreterek ülke ekonomisine katkıda bulunmamız lazım. Çiftçilerimizin yükünü hafifletmek adına 3 bin ton yemi çiftçilerimize ve köylülerimize dağıtacağız. Hem et üretimine hem de süt üretimine büyük katkısı olacak. İnşallah ekonomiye ciddi bir katkı sağlayacağız. Projenin hazırlanmasından emeği geçen tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.’’

Program, çekilen toplu fotoğrafın ardından son buldu.

Pusulabet güncel giriş.