Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim-Bir-Sen’de “Divan Toplantısı” yapıldı

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi İl

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi İl Divan Toplantısı sendika konferans salonunda yapıldı.

Divan Toplantısına, Memur Sen ve Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Abdulselam Demir, şube yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları ve ilçe yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantı, Demir’in konuşması ile başladı.

Demir, konuşmasının başında, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyerek bir an önce bölgenin ayağa kalkması dileklerini belirtti.

Demir, konuşmasına şöyle devam etti: “Bugüne kadar değerlerinden, ilkelerinden taviz vermediklerini, bugünden sonra da ilkelerinin ışığında, istikamet üzere yürümeyi sürdüreceklerini vurgulayarak, “Emek mücadelemizi özgürlük mücadelemizden hiç ayırmadık, birbirinin mütemmimi olarak görmeye devam edeceğiz. Biz alınmış olan hakların, hayata geçirdiğimiz ‘kazanımların altında yerimiz, terimiz, imzamız var’ derken bazıları hamaset olarak algılıyor ama biz hakikatin her fırsatta kayda geçmesi için söylüyoruz. Memur-Sen’in tüm hizmet kollarındaki kazanımlarını tek tek sayacak değilim. Memur-Sen olarak yayımladığımız ‘Emek Mücadelemizle 802 Kazanım’ kitabımız; sorunları görenin, sorunları çözenin ve var olan sorunları çözecek olanın da biz olduğumuzun, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen olduğunun kanıtıdır”

Eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolu çalışanlarının ‘nöbete ücret’ sorununu Eğitim-Bir-Sen’in çözdüğünü bildiğini kaydeden Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sınav görevi ücretlerinin düzeltilmesini/yükseltilmesini sağlayan biziz. 3600 ek gösterge sorununu geniş bir kitle için çözen biziz. 280 bin sözleşmelinin 2011’de kadroya geçişini sağladığımız gibi şimdi de 460 bini bulan sözleşmelinin kadroya geçirilmesini sağlayan biziz. Toplu sözleşme ikramiyesinin getirilmesini, yükseltilmesini sağlayıp yüzde iki barajını geçen sendika üyelerine 918 lira ödenmesini sağlayarak ‘sendikacılığa özen, sendikalı olmaya önem’ kazandıran biziz. 50/d’lilerin 33/a’ya alınmasını sağlayan biziz. İdari izinli sayılan hâllerde ders ücreti ödenmesini sağlayan biziz. 4/C’lilerin önce 4/B’ye geçirilmesini, mücadeleye devam edip daha sonra da kadroya geçirilmesini sağlayan da biziz. Tüm kazanımlarımızı sayacak değilim. Sadece eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolu kazanımlarımızı, yeni kazanımlarımız hariç, ‘80 Kazanım’ diye geçmişte kitapçık olarak yayımladık.”

Hız kesmeden gayret göstermeye devam ettiklerini dile getiren Demir, “7. Dönem Toplu Sözleşme 2023 Ağustos ayında gerçekleşecek. İstiyoruz ki acil sorunlarımızı toplu sözleşme öncesi çözebilelim. 1. dereceye yükselen tüm kamu görevlilerinin ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesini sağlayacak olan da yine biziz. Yardımcı hizmetler sınıfının genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesini sağlayacak olan yine biziz. Üniversite idari personeline kurumlar arası yer değişikliği hakkı verilmesi için toplu sözleşme kararı alan da takip eden de hayata geçirilmesini sağlayacak olan da yine biziz. Şube müdürlerinin, araştırmacıların, mühendislerin, eğitim müfettişlerinin ve bazı personelin maaş skalasındaki yerini gören, dile getiren, gayret gösteren, en düşük devlet memuru maaşının yükseltilmesi için oransal değil seyyanen zam yapılması için girişimlerde bulunan, bunun peşini bırakmayan da biziz. Deprem bölgesindeki personelin fazla çalışma ücreti ile tazminatların tavan miktarından ödenmesi için uğraşan da biziz. Alan değişikliğinden dava konusu ettiğimiz yönetici atama yönetmeliğine varana kadar her konunun takipçisiyiz” şeklinde konuştu.

Eğitim Bir Sen olarak, bugüne kadar kritik süreçlerde tutumlarının hep milletten yana olduğunu hatırlatan Demir, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye’nin demokratikleşmesinde de çok büyük payımız var. Emek ve hürriyet birbirinden ayrılmaz, diyoruz. Vesayete karşı milletin değerlerini, iradesini, özgürlüğünü savunduk her zaman. 28 Şubat’a karşı temel özgürlükleri ve sivil siyaseti, ‘Savunan Adam’ı; darbe planlarına, gece yarısı muhtıralarına karşı millet iradesini, ‘Uzun Adam’ı; 15 Temmuz işgal ve darbe girişimine karşı irademizi, vatanımızı, varlığımızı, bekamızı savunduk. Duruşumuz belli, kararımız nettir. Millî iradenin, istikrarın yanında olacağız yine.”

Şube Başkan Yardımcıları, alanlarıyla ilgili bilgiler vermesi ve ilçe temsilcilerinin, görüş ve önerilerini dile getirmesinin ardından İl Divan Toplantısı sona erdi.

Lunabet güncel giriş.