Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bilim insanları Mardin’de buluştu

Mardin önemli bir tıp

Mardin önemli bir tıp etkinliğine ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan ve Çocuk Metabolizma alanında çalışmalar gerçekleştiren Öğretim Üyeleri ve Araştırmacılar ‘Çocuk Metabolizma ve Olgu Sunumları – VII Metabolizma Gökkuşağında Aciller’ sempozyumu için Mardin’de buluştu.

Mardin’de düzenlenen Metabolik Aciller top Çocuk Metabolizma alanında çalışan 40’a yakın bilim insanı hekim bir araya geldi. Sempozyuma ilimiz ve çevre illerden yüzü aşkın çocuk hekimi ve ilgili alanlarda çalışmalar yapan izleyiciler katıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen sempozyumda, çocuklarda metabolik hastalıkların tanısı, tedavisi ve takibiyle ilgili güncel gelişmeler ve yeni bilgiler somut vakalar eşliğinde konuşuldu.

Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Çocuk ve Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Nuri ÖZBEK Sempozyumda oturum başkanlığı yaptı.

Dünya genelinde toplam 350 milyon, Türkiye’de ise 5 milyondan fazla, çoğunluğu çocuk olan hastanın çeşitli metabolik ve nadir hastalık tanıları ile takip edildiğini belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Nuri Özbek, bu hastalıklarda en önemli hususun erken tanı olduğunu kaydetti.

Bu hastalıklarda geç teşhis durumunda oluşan hasarların kalıcı ve hastaların hayatının kaybına veya ağır engelli bireyler olmalarına yol açtığını söyleyen Özbek, bütün şehir merkezlerinde, nadir ve doğumsal metabolik hastalıkların tanısı ve tedavisi için uygun bir ekibin ve teknik donanımın kurulmasının hayati bir önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Genellikle metabolizmanın yapım, yıkım veya taşınma aşamaları ile ilgili kusurları sonucunda bu hastalıklar oluştuğunu ifade eden Özbek, genetik temelli olan bu hastalıklar çoğunlukla hayatın ilk yıllarında çok erken dönemlerde belirti vermeye başladığını, bazı hastalıkların ise belirti verdiğinde geri dönüşümsüz hasarlara yol açtığını, bu sebeple yeni doğan tarama programları ve doğumdan sonra topuk kanı aldırmanın çok önemli olduğunun altını çizerek sözlerine son verdi.

Sempozyum çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.