Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başaklar diyarı Kızıltepe’de Dahnu  (Hedik) etkinliği

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Cıdıroğlu da geleneksel etkinliğe katılarak vatandaşlarla bir araya geldi.

Mezopotamya’nın verimli topraklarını bağrında barındıran Mardin’de asırlık bir gelenek olarak sürdürülen bulgur kaynatma sezonu başladı.

Yöresel adıyla ‘hedik’ olarak bilinen bulgur için kollar sıvanırken kentte her yıl buğday hasadının tamamlanmasının ardından başlayarak Eylül ayı sonuna kadar devam eden sezonda kazanlarda kaynatılan bulgurluk buğday önce kurutuluyor, daha sonra ise değirmende öğütülerek bulgur haline getiriliyor.

Kızıltepe Belediyesi ve Kaymakamlığı da yeni sezon kışlık bulgurlar için kazanların kurulduğu kentte Dahnu  (Hedik) etkinliği düzenledi.

Etkinlik, Mardin Bulgur Sanayicileri Dernek Başkan Faysal Sun ile Mardin Yöresel Tatlar ve Dobalan Derneği Başkanı Hikmet Ölçer sponsorluğunda yapıldı.

Kızıltepe Halı Caddesinde düzenlenen etkinliğe Kaymakam/Belediye Başkan V. Fatih Cıdıroğlu, eşi hanımefendi Dr. Ayşe Cıdıroğlu, AK Parti İlçe Başkanı Bülent Şahin ile kurum müdürleri katıldı.

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Cıdıroğlu da geleneksel etkinliğe katılarak vatandaşlarla bir araya geldi.

Konuya ilişkin paylaşımda bulunan Kaymakam Cıdıroğlu, “Başaklar Diyarı Kızıltepe’mizin Bereketli Topraklarında yetişen Buğdayından yapılan ve Yöresel yemeğimiz Dahnu  (Hedik) etkinliğine vatandaşlarımızın gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.