Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

45 yıllık kan davası barışla sonuçlandı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Timur ile Solmaz aileleri arasında 45 yıl önce muhtarlık seçimleri sırasında çıkan ve 5 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan kan davası, arabulucuların çabasıyla son buldu.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Timur

Solmaz ile Timur aileleri arasında 45 yıldır süren kan davası, bölgenin ileri gelen kanaat önderlerinden Vedat Timurağaoğlu, Süleyman Akdağ ile Şeyh Hadi Kahraman’ın araya girmesiyle barış safrasında son buldu.

Kızıltepe ilçesinde 1979 Senato seçimlerinde muhtarlık seçimleri sebebiyle sandık başında çıkan tartışmanın silahlı kavgaya dönüşmesiyle 5 kişi yaşamını yitirmişti.

Kızıltepe’de bir düğün salonunda gerçekleştirilen barış yemeğine Mardin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, Derik Kaymakamı Evren Çakır, iki aileyi bir araya getiren kanaat önderleri Vedat Timurağaoğlu, Süleyman Akdağ, Hadi Kahraman, İlçe müftüsü Abdullah Erdoğan, bölgenin ileri gelen aşiret liderleri ile Kanaat önderleri, kamu yöneticileri, sivil toplum örgütleri temsilcileriyle husumetli tarafların aile fertleri ile iki bine yakın davetli katıldı.

Kur’an tilavetiyle başlayan barış merasimi, Kızıltepe eski müftüsü ve Mersin Müftü Yardımcısı Masum Taşçı’nın kan davalarının son bulması ve barışın toplum arasında yayılmasına önemine dikkat çeken konuşmasının ardından Kızıltepe Kaymakamlığına vekalet eden Derik Kaymakamı Evren Çakır konuştu. Kaymakam Çakır, barış sofrasında buluşan Timur ile Solmaz ailelerini verdikleri barış kararından dolayı tebrik ederek, barış merasiminin aralarında husumetin devam ettiği ailelere de örnek teşkil etmesi dileğinde bulundu.

Tarafların okunan dualara eşlik etmesi ve birbirleriyle tokalaşıp kucaklaşmalarının ardında Timur ile Solmaz ailelerinin ileri gelenleri aralarındaki husumetin son bulduğunu, bundan sonra her iki taraf arasında herhangi bir husumetin kalmadığını ilan ederek birlikte yemek yedi.