Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Vefa timsali Sultan Ana’dan altın öğütler

Tek başına büyüttüğü 8

Tek başına büyüttüğü 8 çocuğu için nice zorluklara katlanarak vefanın timsali olan Kızıltepeli Sultan Ana, gençliğini çocuklarına adadığı için hiç pişman olmadığını söyledi ve genç annelere altın değerinde öğütlerde bulundu.

Çocuklarını tek başına büyüterek büyük zorluklara katlanan nice annelerimiz var. Elleri öpülesi bu annelerden biri de 70 yaşındaki Sultan Karaalp’tır.

Çocukları uğruna nice zorluklara katlanan Sultan Ana, 8 çocuğunu ahlaklı, terbiyeli ve topluma yararlı bir şekilde büyüttü. Sultan Ana, aile saadeti için genç annelere altın değerinde öğütlerde bulundu.

“Eşim vefat ettikten sonra 8 çocuğumla yalnız başıma kaldım”

Sultan Ana, “1950 yılında dünyaya geldim. Kızıltepe bağlı Karabend (Köyü) Mahallesinde ikamet ediyorduk. Atmaca (Xirxir köyü) Mahallesine gelin olarak gittim. Çocuklarımın babası rahmetli Hüseyin ile evlendim. Atmaca köyünde mutlu ve huzurlu bir hayatımız vardı. Rahmetli eşim çok iyi bir insandı, ondan razıydım, Allah da ondan razı olsun. Yaklaşık 20 yıl evli kaldım 5’i erkek 4’ü kız 9 çocuğumuz dünyaya geldi. Kızlarımdan biri küçükken hayatını kaybetti. Geride 8 çocuğumuz kaldı. Yaklaşık 20 yıllık bir beraberliğin ardından eşim verem hastalığına yakalandı ve vefat etti. 8 çocuğumla tek başıma kaldım.”  dedi.

“Çocuklarıma hem annelik hem babalık yaparak büyüttüm”

Eşinin vefatından sonra çocuklarına hem annelik hem de babalık yaptığını belirten Sultan Ana, şöyle konuştu:

“Çocuklarım kimseye muhtaç olmasın diye elimden geldiği kadar her işi yapmaya çalıştım. 15 yıl boyunca ektiğim bamyaları satarak çocuklarımı geçindiriyordum. Bin bir zorlukla çocuklarımı okutarak büyüttüm. Eşim vefat ettiğinde büyük oğlum Abdurrahman 18 yaşlarındaydı. Bir iki yıl sonra oğlum askere gitti. Askerliği bitirdikten sonra onu evlendirdim. Daha sonra sırasıyla diğer çocuklarımı da evlendirdim. İkinci oğlum Şeyhmus’un imamlığa merakı vardı okudu ve imam oldu. Küçük oğlum Tahsin ise okuyup öğretmen oldu. Diğer oğullarım Zeyneddin ile Vecdin ticaretle uğraşıyor.”

“Gençliğimi çocuklarıma adadığıma pişman değilim”

Gençliğini çocuklarına adadığı için hiç pişman olmadığını söyleyen Sultan Ana, “Çok şükür hepsi evlenip çoluk çocuğa karıştı. Çocuklarım hepsi iyidir, hepsinden razıyım. Sözümden çıkmazlar, bir sözümü iki etmezler, Allah onlardan razı olsun. Hepsi namazında niyazındadır. Buda Allah’ın bir nimetidir.” dedi.

“Ailemizin değerini bilelim”

Evlilik ve aile huzuru hakkında genç annelere tavsiyelerde bulunan Sultan ana, şunları söyledi:

“Eşinizin sözünden çıkmayın, çocuklarınızı İslami terbiyeyle büyütün. Özellikle bütün zamanınızı çocuklarınızın terbiyesi üzerinde tüketin. Eşim vefat ettiğinde imkânlarım dâhilinde 8 çocuğumu ben büyüttüm. Çocuklarım hem dünyalarına hem ahiretlerine oluyorlar. Yeter ki; insan istesin, muhakkak Allah-u Teâlâ yardım ediyor. Özellikle şimdiki annelere şunu söylemek istiyorum: Eşiniz sabahtan akşama kadar çalışıyor, akşam eve geldiğinde siz ona kapıyı açın, onu güler yüzle karşılayın ve elinde poşet ya da bir şey varsa elinden alın. Hem eşinizin hem çocuklarınızın kıymetini bilin. Özellikle ailenin kıymetini bilin ki; aile parçalamasın. Bir aile için en önemlisi huzur, birlik ve beraberliktir. Para ikinci planda olması gerekir. Çünkü birlik ve beraberlik gittiğinde, aile dağıldığında herkes bir tarafa gider ve bir daha toparlanmaz. Para pul ise her zaman gelir gider. Onun için özellikle dünyevi şeyler için ailenizin dağılmasına ve huzurunun bozulmasına müsaade etmeyin. Aile kutsaldır Allah-u Teâlâ aileye değer vermiş bizde ailemizin değerini bilelim.”