Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de sezonun ilk arpa hasadı yapıldı, çiftçiye altın hediye edildi

Mardin’in Kızıltepe Ovası’nda yılın

Mardin’in Kızıltepe Ovası’nda yılın ilk arpa hasadı yapılarak Hububat Ticaret Merkezinde satışa sunuldu. Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, ilk üretimi yapan çiftçiye 24 ayar altın hediye etti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önde gelen hububat merkezlerinden Mardin’de arpa hasadına başlandı. Kızıltepe ilçesinin kırsal Konuk (Remoke) köyünde Mehmet Can Atasever’e ait arpa, Hububat Ticaret Merkezine getirildi.

Hububat Ticaret Merkezi müzayede salonunda komisyoncu Şemsettin Tekin tarafından satışa sunulan arpa, Zahireci esnafı Mehmet İhsan Tunç 7 bin 600 liradan satın alınırken, ilk üretimi yapan çiftçi hazır bulunmadığı için komisyoncusu Şemsettin Tekin’e Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter tarafından 24 ayar altın hediye edildi.

Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, Mardin Ovası’nda kuru alanda ilk arpa hasadının yapıldığını belirterek, bu yılki verimin çok iyi olduğunu, geçen yıla oranla 3-4 katı daha fazla verim elde edildiğini, bunun da sevindirici olduğunu söyledi.

‘BEREKETLİ BİR SEZON OLACAK’

Öter, “2023 yılının ilk arpa hasadı yapıldı. Merkezime ilk gelen arpa hem kalite olarak hem de verimi çok iyidir. Geçen sene aynı köyün tarlası bir dönemden 80 kilo verim elde edilmişti, bu yıl ise dönüm başına 300 kilo verim elde edilmiş. Geçen yıla oranla 3-4 daha fazla verim elde edilmesi sevindiricidir. 2023 yılı hububat açısında bereketli bir sezon olacak inşallah. İlk hasat vesilesiyle geleneksel olarak ilk çiftçiye 24 ayar altın hediye ediyoruz. Çiftçilerimiz velinimetimizdir, onların bizim yanımızda değeri altın ile kıyaslanamaz ama sembolik olarak bu geleneğimizi sürdürüyoruz. Çiftçilerimiz ülke insanını besliyor, soframıza gelen ürünün hammaddesini üreten çiftçilerdir.” dedi.

‘HASAT ÖNCESİ İYİ FİYAT BEKLİYORUZ’

Çiftçilerin yeni sezon fiyatlarını dört gözle beklediğini belirten Öter,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni hasat öncesi iyi bir fiyat beklediklerini sözlerine ekledi.