Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’nin ilk ‘Millet Ormanı’nda çalışmalar tamamlandı

Mardin’in Artuklu ilçesinde geçen

Mardin’in Artuklu ilçesinde geçen yıl çalışmalarına başlanılan Kasımiye Millet Ormanı’nda çalışmaların tamamlanmasıyla devir teslim töreni gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılında Beştepe’de Milli Ağaçlandırma Günü Fidan Dikim Töreni’nde “81 şehre 81 millet ormanı” kurulacağını açıklamasının ardından çalışmalara başlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından pilot il seçilen Mardin’de “millet ormanı” için merkez Artuklu ilçesindeki Saraçoğlu ve Diyarbakır Kapı mahalleri arasındaki 45 bin 89 hektarlık alan belirlendi. Mardin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce başlatılan çalışmalar, tamamlanmasıyla devir teslim töreni gerçekleştirildi.

Devir teslim törenine, Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Mehmet Zeki Bayıcı, Artuklu Belediye Başkanı Mehmet Tatlıdede, Mardin Orman İşletme Müdürü Siyamet Kaya, Ak Parti Mardin İl Başkanı Vahap Alma, Ak Parti Artuklu İlçe Başkanı Yavuz Çaltekin ve ilgili birim amirleri katıldı.

Kısa süre sonra halka açılması planlanan millet ormanında, yapay gölet, ibadethane, ahşap köprü, yürüyüş ve koşu yolu, seyir terası, araç yolları, otopark, bisiklet yolları, çocuk oyun alanları, yöresel ürün satış stantları, barbekü ve kamp alanları, çeşmeler ile bulaşık yıkama ünitesi bulunuyor.

Protokol imza töreninin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Tarım ve Orman Bölge Müdürü Mehmet Zeki Bayıcı, Kasımiye Millet Ormanı’nın Mardin halkına hayırlı olmasını diledi.

Bayıcı, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılında her ile bir millet ormanının kurulacağını açıklamasının ardından Mardin ilimiz pilot il seçildi. Bugün itibarıyla Mardin Kasımiye Millet Ormanı’nda çalışmalarımızı bitirmiş olduk. Bundan sonra Artuklu Belediyemiz ile bu süreci yürüteceğiz. Buranın işletilmesi, halka sunulması ve bakım iş ile işlemlerin yapılabilmesi için protokol imzaladık. Bu tesisin, Mardin’imize, bölgemize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Artuklu Belediye Başkanı Mehmet Tatlıdede de devrini aldıkları Mardin Kasımiye Millet Ormanı’nı çok yakın bir zamanda halka açacaklarını ifade etti. Tatlıdede, Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.