Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Traktör satışları rekor kırdı

MAGROTEX’23 Uluslararası Mardin Tarım

MAGROTEX’23 Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı sona erdi. Fuarda sergilenen devasa traktörlerin satışları damga vururken, şimdiye kadar yapılan en büyük satışlardan birisi kayıtlara geçti.

Mardin Valiliği, Organize Sanayi Bölgesi, Kızıltepe Ticaret Borsası öncülüğünde birçok oda ve borsalarının katkılarıyla bı yıl 9’uncusu düzenlenen ve Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, GAİB ve birçok kurum ve kuruluş tarafından desteklenen MAGROTEX’23 Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı, yoğun katılımla sona erdi.

Mardin ekonomisini canlandıran Tarım Fuarı’nda traktörden tarım makinesine kadar çok sayıda ürün sergilendi. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken ise dev traktörler oldu. Fuarda 300 beygir gücünde traktörler bile sergileniyor. Vatandaşların en çok ilgi gösterdiği traktörden 150 tane aldı. Şimdiye kadar yapılan en büyük satışlardan birisi kayıtlara geçti. Sıfır büyük bir traktörün 8 milyon lira civarında olduğu biliniyor. Yani söz konusu satış,  950 milyon lira civarına denk geliyor.

20’NİN ÜZERİNDE BÜYÜK TRAKTÖR SATTIK’

Kızıltepe ilçesinde bir AVM’nin otopark alanında kurulan çadırda açılan fuar ile ilgili konuşan Massey Ferguson Traktör Bayi Mustafa Özkan, fuarın beklentilerin çok üzerinde bir müşteri potansiyeli ile karşılaştıklarını ve bu yüzden memnun olduklarını söyledi. Özkan, “Fuarın en büyük traktörü bizde, 175. Yılına özel yapılan bir traktör, bundan 6 müşteriye teslim ettikten sonra bir 6 tane daha edeceğiz. Büyük traktörlerde 20’nin üzerinde satışını yaptık ve kutlamasını yaptık.” dedi.

‘PAZAR PAYIMIZI BÜYÜTTÜK’

Tümosan Traktör Bayi Ramazan Turgut da geçen yıllara göre fuarın çok ilgi çekici olduğunu ve bunun satışlara da yansıdığını söyledi. Turgut, “Şırnak, Batman, Diyarbakır ve Urfa gibi çevre illerin yanı sıra yurt dışından da yoğun bir ziyaretçi geldi. Hedefimiz Pazar payımızı büyütmekti, hedefimize ulaştığımız için mutluyuz.” diye konuştu.

TARIM EKİPMANLARINA YOĞUN BİR TALEP OLDU’

Fuarın yoğun katılımcı sayısının kendilerini mutlu ettiğini kaydeden Doksal Makine Yöneticisi Edip Doksal, şöyle dedi: “Bu yılki fuarda hem traktör hem de tarım ekipmanlarına yoğun bir talep oldu. Bunun ile ilgili kredi dönüşlerini bekleyeceğiz. Bankalar çiftçilerimize gereken kredi desteğini sağlayabilirse güzel satışlarımızın sonucunu da görmüş olacağız.”

‘150 CİVARINDA TRAKTÖR SATIŞININ YAPILDI’

Zümrüt Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı ve fuarın organizatörü Mehmet Ünal ise hem yurtiçinden hem yurtdışından yoğun bir ziyaretçiyi misafir ettiklerini söyledi. Bu yıl traktörlere yoğun bir ilginin olduğunu ve fuar süresi boyunca 150 civarında traktör satışının yapıldığını aktaran Ünal, fuarda 14 ayrı traktör firmasının bulunduğunu söyledi. Ünal, “Mardin Tarım Fuarı, netice itibarıyla baktığımız zaman ve Türkiye’nin nüfusuna ile bölgeye oranlarsak belki de Türkiye’de en çok traktör satışının yapıldığı bir fuar diyebiliriz. Bunu ilerleyen süreçlerde daha net şekilde görmüş olacağız. Traktör ile birlikte tarım ekipmanları ve diğer ürünlerine de çok yoğun bir ilginin olduğunu görmüş durumdayız.” dedi.

Massey Ferguson Traktör yetkilisi Tayyar Özkan da satışlarının beklentilerin üzerinde olduğunu, fuarın çok verimli geçtiğini ifade etti.