Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Suriye’de görev yapan asker, sınavı 1 dakikayla kaçırdı

Suriye’de görev yapan ve

Suriye’de görev yapan ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavına girmek için Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki okula gelen 2 askeri personelden biri, 1 dakika geç kaldığı için okula alınmadı. Nusaybin’de sınava geç kalan başka bir öğrenci ise jandarma aracıyla okula yetiştirdi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı sabah 10.15 itibariyle başlarken sınav öncesi her yıl olduğu gibi bu yıl da yine geç kalma görüntüleri ortaya çıktı. Suriye’den geldiğini ve askeri personel olduğunu söyleyen 2 adaydan biri okulunu karıştırmasına rağmen sınava 1 dakika kala yetişirken arkadaşı ise sınavı 1 dakikayla kaçırdı.

 Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) başladı. 10.15’te başlayan  TYT için adaylar, 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmadı. 3 milyon 527 bin 466 adayın katıldığı TYT, 165 dakika sürecek. Sınav, 11 bin 477 binada, 202 bin 356 salonda uygulanıyor. TYT oturumunda 465 bin 18 kişi görev alıyor.

TYT’de adaylara Türkçe Testi’nde 40, Sosyal Bilimler Testi’nde 20, Temel Matematik Testi’nde 40, Fen Bilimleri Testi’nde 20 olmak üzere toplam 120 soru sorulacak.

Yurdun dört bir tarafında olduğu gibi Mardin’in Kızıltepe ilçesinde de sınav heyecanı vardı. Sabahın erken saatlerinden itibaren sınav için okullarına gelen adaylar, TYT sınavına girecekleri okullarda toplanmaya başladı. Sınava mücevher gibi eşyalarla gelmek isteyen adaylar, güvenlik görevlileri tarafından uyarıldı ve bu eşyalarını geride bırakmaları gerekti. Kapıların saat 10.00’dan sonra kapanmasıyla sınava geç kalanlar ise içeri alınmadı.

Suriye’de görev yapan iki askeri personel YKS sınavının ilk oturumu TYT’ye girmek için Kızıltepe ilçesindeki İpekyolu Kız Anadolu Lisesi’ne 09.59’da geldi. Yanlış okula geldiklerini ve sınava hemen yandaki Kenan Kösen Lisesi’nde gireceklerini öğrenen askerler, koşarak okula geçti. Askerlerden biri kapılar kapanmadan yetişti. Diğeri ise 1 dakika geç kaldığı ve kapılar kapandığı için içeri alınmadı. Suriye’de görev yaptığı için geç kaldığını belirten aday, bir arkadaşının içeri alındığını, fakat kendisinin alınmadığını söyleyerek okuldan ayrıldı.

Nusaybin ilçesinde de Zeynelabidin Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde sınava girecek olan başka bir öğrenci, jandarmadan yardım istedi. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, adayı sınava gireceği okula yetiştirdi. Genç kız sınava son anda yetişirken, jandarma ekiplerine teşekkür etti.