Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de “Uluslararası Beytulmakdis Konuşmaları” programı yapıldı

Mardin Artuklu Üniversitesi Kudüs

Mardin Artuklu Üniversitesi Kudüs ve Filistin Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ‘Beytulmakdis Konuşmaları’ programı farklı ülkelerden İslam Alimleri Birliği Başkanlarının katılımıyla Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Filistin Alimler Birliği Başkanı Dr. Nevvaf Tekruri, Mısır Uluslararası İslam Peygamberine Destek Birliği Başkanı Dr. Muhammed Sağır, Sudan Alimler Birliği Başkanı Dr. Abdulhey Yusuf, Irak Davetçiler ve İmamlar Birliği Başkanı Dr. Said Lafi, Libya Alimler Birliği Başkanı Şeyh Sami El Saidi’nin konuşmacı olarak katıldığı programa Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, öğretim görevlileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kuranı Kerim tilavetiyle başlayan programın açış konuşmasını Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar yaptı.

96 yaşında vefat eden Dünya Müslüman Alimler Birliği eski Başkanı Yusuf el-Karadavi’yi anarak sözlerine başlayan Özcoşar, ömrünü ümmet için harcayan, dünya genelinde irşad çalışmaları gerçekleştiren, gönül ve zihin dünyamızın saygın ismi Yusuf el-Karadavi’ye Allah’tan rahmet diledi.

Filistin ve Kudüs mücadelesini gündemde tutmak ve kamuoyunda bu konulardaki hassasiyeti korumak amacıyla kurdukları Kudüs ve Filistin Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığıyla Filistin’e ve Kudüs’e dair gerçekleştirdikleri çalışmaları sürdüreceklerini ifade eden Özcoşar, farklı ülkelerden Beytulmakdis’i konuşmak üzere programlarına katılan İslam Alimleri Birliği Başkanlarına da özellikle teşekkür etti.

Açış konuşmasının ardından Filistin’de yaşanan zulmü anlatan bir video gösterimi yapıldı.

Program misafir İslam Alimleri Birliği Başkanlarının söz alıp Beytulmakdis konuşmalarını yapmasıyla devam etti.

Dünya genelindeki Müslüman toplumun Filistin sorununu gündemlerinden düşürmemesi gerektiğini belirten alimler duyarlılığın arttırılarak sürdürülmesinin Filistin’de verilen mücadeleye katkı sunduğunu ifade ettiler.

Mescidi Aksa’nın işgali İslam ümmetinin işgalidir

Mescid’i Aksa’nın işgalinin sadece o bölgeyle sınırlı olan bir işgal olmadığını söyleyen misafir alimler, Mescidi Aka-sanın işgalinin İslam ümmetinin işgali anlamına da geldiğini sözlerine eklediler.

İslam ülkelerinde gerçekleştirilen işgal ve kargaşaların temel sebebinin Filistin ve Mescidi Aksa’yı unutturmak ve oraya karşı ilgiyi yok etmek olduğunu ifade eden Alimler her şartta Filistin’i unutmamak ve desteklemek gerektiğinin altını çizdiler.

Filistin halkı yeniden Selahaddin Eyyubi’leri bekliyor

Filistin halkı yeniden bu topraklardan kendilerine doğru yola çıkacak Selahaddin Eyyubi’leri beklediğini özellikle anlatan alimler, Filistin halkı bütün gönlüyle Muhammed’in ordusunun yeniden döneceğine inanıyor ve bunun için dua ediyor sözleriyle konuşmalarını bitirdiler.

Program sonunda, Mardin Artuklu Üniversitesinin Filistin ve Kudüs konusunda gerçekleştirdiği çalışmalarla uluslararası alanda örnek bir kurum olduğunu belirten İslam Âlimleri Birliği Başkanları Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’a teşekkür ederek kendisine Mescidi Aksa maketi hediye ettiler.