Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de ERCP işlemi ilk defa yapıldı

Mardin Eğitim ve Araştırma

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde safra kesesi, safra kanalları ve pankreas kanalı gibi sorunları teşhis ya da tedavi etmek için uygulanan Endoskopik Retrograd Kolanjiopankreatografi (ERCP) işlemi yapıldı. Hastanede ilk kez uygulanan işlemde 2 hastanın safra kanalındaki (ERCP) işlemi ile alındı.

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Oktay Bulut, hastanede son zamanlarda özellikli ameliyat ve işlem sayılarının arttığını ve önemli başarılı operasyonlara imza attıklarını söyledi.

Bu konuda sağlık bakanlığı ve sağlık müdürlüğünün önemli desteklerini gördüklerini aktaran Bulut, şunları söyledi:

“Bugünde ilimizde ilk defa 2 gastroenteroloji uzamanızla ERCP işlemini yapmaya başladık. Artık ERCP noktasında da ilimizde hizmet verilmeye başlandı. Bu tarz hastalarımızı daha önce il dışına sevk etmek zorunda kalıyorduk. Hastamız, hasta yakınlarımız tarafından problemler oluyordu. Bugün artık ilik defa ERCP işlemi yapılmaya başlandı ve artık yapılmada devam edilecek.”

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Kabak, “Bugün daha önce ilimizde yapılmayan girişimsel bir işlemin daha başlanmasının gururunu yaşamaktayız. Göreve geldiğimizden beri hedefimiz hastanemizde yapılamayan işlemleri hayata geçirmek ve halkımıza daha iyi bir sağlık hizmeti sunmaktır. Bakanlığımızın ve müdürlüğümüzün desteğiyle önümüzdeki günlerde bu tarz yeni hizmetlerimiz devam edecektir.” dedi.

Gastroenteroloji uzamanı Doç. Dr. Kadri Atay da hastanede ilk olarak başladıkları işlemde,  hastanın ağzından onikiparmak bağırsağına endoskop ile ulaşıp içeriden alınan görüntü ekrana yansıtarak sorunun kaynağı belirleyip tedavi edebildiklerini söyledi.

Bugün iki hastamız üzerinde işlem yaptıklarını kaydeden Atay, “Başarılı bir şekilde safra yolunan tıkanıklığına neden olan taşları dışarı çıkardık. Mardin’de ilk defa bu işlemi yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Toplun yaklaşık yüzde 20 oranında safra kesesi taşları oluştuğunu, ERCP yönteminde tedavi başarı oranının yüksek olduğunun altını çizen Atay, şuaları söyledi:

“Bu hastaların ömürlerinin herhangi bir döneminde safra kesesindeki taşlar safra kanallarına düşebilmekte ve kanalı tıkayabilmekte. Böyle durumlarda hastalarda kolanjit olarak adlandırdığımız ve hayatı tehdit edici kusma, karın ağrısı, ateş, bulantı ve sarılık görülebilmektedir. İşte ERCP işlemi bu kanalı tıkayan taşlar dışarı alınır. Ortalama bir ERCP işlemi 10-15 dakika ile yarım saat arasında nadiren de bir saate kadar uzayabilir. ERCP ile hastalarımızı konforlu bir şekilde hastanemizde şilem yapabileceğiz.”

Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Saffet Yavuz ise operasyonu yapan Doç. Dr. Kadri Atay ve ekibini kutlayarak, şunları söyledi:

“Sağlık camiası olarak böyle başarılı operasyonların yapılması hem bizim için hem de ilimizde yaşayan halkımız açısından mutluluk ve gurur verici bir durumdur. ERCP yapmak için diğer illere sevk edilen vatandaşımız artık kendisine eziyet gibi gelen bu yolu kullanmayacak. Kendi ilinde, ulaşım açısından hiç sıkıntı yaşamadan tedavisini olup rahatça eve gidebilecektir.  Vatandaşımızın hayır duasını almak bizim için en büyük teşekkürdür. Halkımızın en uygun şekilde sağlık hizmeti alabilmesi için Sağlık Bakanlığımızın destekleri ile  en iyi hizmeti alabilmesi için var gücümüzle çalışmaya devam etmekteyiz.”