Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Özel günlerin acı kahvesi: Mırra

Mardin’de yaklaşık 3 saat

Mardin’de yaklaşık 3 saat sürede pişirilen mırra kahvesi, düğün ve taziye gibi özel günlerde yoğun tüketiliyor.

Zahmetli yapımı nedeniyle her zaman bulunamayan, eskiden sadece düğün ve taziye gibi özel günlerde ikram edilen mırra, talep üzerine günümüzde bazı kafe ve benzeri işletmelerde yer almaya başladı.

Acı tadı nedeniyle ‘sıra dışı lezzet’ olarak nitelendirilen kahve çeşitlerinden mırra,  yaklaşık 3 saat sürede pişirildikten sonra ikram ediliyor. Kulpsuz küçük tek bir fincanda ikram edilen mırranın servisinde saygıya önem veriliyor.

Mardin’de 20 yıldır özel günlerde mırra kahvesi pişirip dağıtan Hamdullah Aktay (57), kahvenin yapımının zahmetli olduğunu, ancak çok beğenildiğini söyledi.

Aktay, “Mırra kahvemiz, tadı acıdır ama lezzetlidir. Sıra dışı bir lezzeti vardır. Genellikle düğün ve taziye gibi özel günlerde bizi çağırıyorlar, bizde gidip yapıp gelen misafirlere ikram ediyoruz. Bazen de dışarıdan misafiri gelenler beni çağırıp ‘gel bize kahve yap’ diyor. Bölgemizde bu kahvenin hatırı ve değeri var. Bu yüzden artık her ortamda pişirip ikram ediliyor. Herkes beni tanıyor, kimin bir etkinliği veya özel günü varsa beni çağırıyor. 6 çocuğum var, geçimimi bu şekilde sağlıyorum.” dedi.