Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ömrünü çevreye adayan Şeyhmus Amca’dan fidan dikme çağrısı

Mardin’de “Şeyhmus Amca” olarak

Mardin’de “Şeyhmus Amca” olarak bilinen 74 yaşındaki Şeyhmus Erginoğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısyla ‘fidan dikme’ çağrısında bulundu.

Savurkapı Mahallesi’nde eskiden şehrin çöplerinin dökülmüş olduğu 48 dönümlük alan, 74 yaşındaki Şeyhmus Erginoğlu’nun 12 yıllık emeğinin sonucunda küçük bir ormana dönüştü.

Tek başına yaptığı küçük orman, şu an kuşların yuvalandığı, insanların yaz aylarında gölgesinde serinlediği bir nefes alanına dönüşmüş durumda. Bu alandaki 10 bin ağacın tamamını Erginoğlu kendi elleriyle dikti.

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla gazetecilere konuşan Erginoğlu, özellikle gençlere ‘fidan dikin’ çağrısında bulundu.

‘28 YILDA 30 BİN AĞAÇ DİKTİM’

28 yılda 30 bin ağaç diktiğini ve tonlarca palamut tohumunu hazine arazilerine serptiğini kaydeden Erginoğlu, ilerlemiş yaşına ve belinin dökülmesine rağmen ağaç dikmeye devam edeceğini söyledi.

Erginoğlu, “Şu anda ağaçlık alana dönüştürdüğüm bu mekan eskiden çöplük alanıydı. 12 yıl evvel o zamanın valisi beni yanına çağırarak bu çöplük alanın ormanlık alana dönüştürülmesi hususunda anlaştık. Gönüllü olarak 12-13 yıl önce hep buraya ağaç dikmekle uğraştım. Şu anda burada 10 bin ağaç bulunmaktadır. Buraya bağlı olan kayıp çeşmeyide açtırark bu ormanlık alana akmasını sağladım. Kendim de hergün buraya gelip sulamasını yapıyorum. Gündüzleri gelip sulama yapıyorum. Bazen de akşamları da sulamaktayım. Bazı ağaçların bakımlarını da yapıyorum. 2 bin 250 kayısı ağacı, 60 tane ceviz ağacı, 200 tane de zeytin ağacıyla birlikte burada çeşit çeşit ağaçlar bulunmakta. Halen ağaç dikmeye devam ediyorum. Mardin farklı farklı yerletinde binlerce ağaç diktim. Bazı çöl alanlara ve hazine arazilerine 1 tona yakun palamut attım, ağaçlanması için. Palamut biraz geç çıkıyor ama çıktığı zamanda ömürlüktür. Yeni alanlarda ağçlarma çalışmasına devam edeceğim.” dedi.

‘HAT MİNİBÜSÜMÜ SATIP PARASIYLA AĞAÇ FİDESİ ALIP DİKTİM’

Ağaçların da insan gibi canlı olduğunu ve bakım istediğini belirten Şeyhmus Amca, gecegündüz demeden buraya gelerek ağaçlarıyla ilgilendiğini söyledi.

Erginoğlu, “Şu ana kadar diktiğim bütün ağaçları, açtığım çeşmeleri kendi cebimden ödedim. Ben de hat minibüsü vardı, onu da 550 bine satarak, bütün parayı hep buralara harcadım. 2001 yılında o zamanın valisi bana valilikte memurluk teklif etmişlerdi, ben kabul etmedim. Bu işi gönlümce yapıp hiç kimseden para almıyorum. Asla para kaşılığı hiçir hasenat yapmam. Mardin’de ayrıca tıkanan veya kaybolan çeşmeleri de açıyorum. Çeşme ve kuyular malum çok derin olurlar. Yerin 300-400 metrelere kadar inip yıllarca kapalı olan çeşmeleri açtım. Mardin’de benden başka o çeşmeleri açan yoktu. Açtığım çeşmeler nedeniyle para teklif eden oldu ama kabul etmedim. Ben Allah’ın izniyle bu işime devam edeceğim. Şu an ben 74 yaşındayım. Allah’a şükür sıhhatim yerindedir. Allah’u Teala çalışan insanı sever.” diye konuştu.

“EN AZ 1 FİDAN DİKİN”

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla önemli tavsiyelerde bulunan Erginoğlu, “Malum 5 Haziran Çevre Günü’dür. Gençlerin en azından bir ağaç dikmelerini tavsiye ediyorum. Mardin ağaçlık alanları kısıtlıl olduğundan beraberinde kuraklık da yaşanıyor. Ancak herkes bir ağaç dikse her yer ormanlık alana dönüşür ve ağaçlar yağmuru çekerek kuarklık yaşanmaz sonucunda. Eskiden okul öğrencleri bu tür ağaçlık alanlara getirilip çevre temizliği yapıyırlardı, ancak şimdi kimse gelmiyor. Geçen sene beni Ankara’ya davet etmişlerdi, Türkiye’de en fazla ağaç diken biri olarak ödül verdiler bana.” ifadelerini aktardı.

‘BURASI HEPİMİZİNDİR’

Son yıllarda diktiği ağaç sayısı hakkında ilgi veren Ergioğlu, “Geçen sene 300 ağaç, bu sene de 100 tane daha diktim. Karşı tarftaki dağılık alana da bu sene veya önümüzdeki sene ağaçlandıracağız. Ağaç hem hayvanlara hem insanlara hem de havaya faydası çoktur. Her sene insanlara buraya gelip ağaçtan meyveler topluyorlar. Burası sadece benim değil hepimizindir.” şeklinde kaydetti.

Mehmet Salih KESKİN/MARDİN