Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Okulların personel ihtiyacı karşılanmalı, okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir”

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte okullarda ortaya çıkan personel eksikliğine dikkat çeken Eğitim Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, “Okulların yardımcı personel ihtiyacı bir an önce karşılanmalı; okul bazlı ödenek tahsisi bir an önce hayata geçirilmelidir.” dedi.

Eğitim Bir-Sen Mardin Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Eyyüp Değer, okullardaki personel yetersizliğine ilişkin basın açıklaması yaptı.

Eğitim-öğretimim 6 Eylül itibariyle başladığını hatırlatan Değer, şunları söyledi:

“Okulların en çok yardımcı elaman ihtiyaç duyduğu süreç olan açılış sürecinde hiçbir yardımcı elemanın olmadığı okullarını, hazır hale getiren ve günde 1000-2000 öğrencinin kullandığı WC’leri temiz ve hijyen şartlarına uygun temizlemek zorunda kalan Öğretmen ve idarecilerimizi selamlayarak açıklamaya başlamak istiyorum.

Kolay değil, hem sınıfın sevk ve idaresini yapacaksın, hem öğrencilerinin eğitimde geri kalmaması için mücadele edeceksin. Okul idarecilerimiz öğrencilerinin daha iyi şartlarda okuması için okulunun hiçbir ödeneğinin olmamasına rağmen, çoğu okulumuzun Okul Aile Birliklerinin aktif olmamasına rağmen okulunun birçok ihtiyacını kendi okulundaki öğretmen arkadaşlarıyla oluşturduğu diyalogla çözen/çözmeye çalışan idareci arkadaşlarımı selamlıyorum.

Eğitim öğretimin nitelikli ve verimli bir şekilde, sağlıklı bir ortamda devam ettirilebilmesi, okulların açık tutulma hedefinin gerçekleşmesi için temizlik, güvenlik, bakım ve onarım gibi hizmetleri yürütecek personel ihtiyacının karşılanması kaçınılmazdır.

Eğitim-öğretimin uygun şartlarda, hijyen tedbirlerinin tam alındığı, salgının yaygınlaşma riskinin bertaraf edildiği, eğitim çalışanlarının ve yöneticilerinin asli işlerini dışında başka işleri de yapmak zorunda kalmadığı bir eğitim ortamı için personel ihtiyacı her zamankinden daha fazladır.

Eğitimcilerin aşı ve PCR testi yaptırmaları konusundaki gösterilen hassasiyet, temizlik başta olmak üzere yardımcı hizmetleri yürüten personelin istihdam edilmesinde de gösterilmelidir.

Okullarımızın salgın şartlarında açık tutulması kararlılığı, personel ihtiyacı karşılanarak güçlendirilmeli, temizlik, güvenlik ve hijyen konusunda taviz verilmemelidir.

Okullarımızın yardımcı personel ihtiyacı kadrolu memur statüsünde personelle karşılanmadığından, vazgeçilemez nitelikteki hizmetler, okul-aile birlikleri tarafından veya Toplum Yararına Program (TYP) kapsamındaki geçici istihdamla yürütülmeye çalışılmaktadır.

Ancak okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen halen çok sayıdaki okulun yardımcı personel açığı giderilememiş, TYP kapsamında alınan personel de ihtiyacı karşılayamamıştır.

Hatta TYP kapsamında alınan personelin geçmiş yıllarda alınan personelden daha az olması, ihtiyacın daha fazla olduğu bu salgın döneminde alınan tedbirleri boşa çıkaracak bir karara dönüşmüştür.

Salgın sürecinde okulları açık tutmak, öğrenme kayıplarını tespit etmek, telafi eğitimleri düzenlemek gibi zor ve ağır birçok yükü omuzlamak durumunda kalan okul yönetimleri ve eğitimciler, destek hizmetleri personeli ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle okulları eğitime hazır tutmak için büyük gayret göstermekte, sorunları çözmekte zorlanmaktadır.

Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş herhangi bir ödenekleri olmadığından personel açığı sorunu kalıcı olarak çözülememekte, her eğitim-öğretim yılının başında sorun kendini tekrar etmektedir.

Bu sorunun kökten çözümü için okul bazlı ödenek tahsis edilmeli, personel dışı cari harcamaların yönetilmesi için ödeneklerin doğrudan okul yönetimleri tarafından kullanılması sağlanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, yetersiz ve eksik personel, yetersiz ve eksik kamu hizmetine; yetersiz ve eksik kamu hizmeti ise olumsuz ve istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır.

Okul yöneticilerinin, eğitim çalışanlarının okulları açık tutmak için verdiği mücadele, bürokratik engellere, kırtasiyeciliğe, idare-i maslahata ve ödenek yoksunluklarına kurban edilmemelidir.

Okulların yardımcı personel ihtiyacı bir an önce karşılanmalı; okul bazlı ödenek tahsisi bir an önce hayata geçirilmelidir.

Böylelikle okul idarecilerinin ve öğretmenlerin asli işi olan eğitim-öğretme tam olarak odaklanmaları sağlanmalıdır.”