Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MTDF Başkanı Öter’den siyasi partilere çağrı: Yolsuzluk ve rüşvet ihanet suçları kapsamına alınsın

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) ve Kızıltepe Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, yaptığı yazılı açıklamada, siyasi partilere çağrıda bulunarak, yaklaşık bir asırdır ülkeye büyük zararlar veren yolsuzluk ve rüşvet suçları yasa ile ihanet suçları kapsamına alınmasını istedi.

Öter  “Ülke olarak geçmişten bu güne kadar yaşadığımız sıkıntıların ana sebeplerinden bir tanesi yolsuzluk ve rüşvettir. Berlin merkezli uluslararası şeffaflık örgütü tarafından 2021 yılında yayınladığı yolsuzluk algıları endeksine göre Türkiye 180 ülke arasında 96. Sırada yer aldığını iddia ve ifade ediliyor. Yolsuzluğun kısa tanımı verilen yetkinin kişisel çıkar ve özel amaçlar için kötüye kullanmaktır. Rüşvet ise kamuoyuna karşı işlenen bir suç olduğu için mağdur olan; toplumun tüm kesimleri, bireyleridir.

Yolsuzluk ve rüşvet birbirini besleyen birbirine göbekten bağlı, mikroplu bir virüstür. Sağlıktan, eğitime, güvenliğe, ekonomik kalkınmaya, hemen hemen her alanda toplumu maddi, manevi çökerten ahlaki bir sorundur. Kul hakkına girdiği için tüm dinlerde en büyük günahlardandır.

Hâlihazırda, mevcut yasalarımıza göre görevi kötüye kullanma yani yolsuzluk suçunun temel cezası TCK 257/1 maddesine göre  6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıdır. Rüşvet suçunun cezası ise 4 yıldan 12 yıla kadar hapistir. Yolsuzluk ve rüşvet suçlarının cezası ve denetim mekanizması maalesef yeterli değildir. Caydırıcı cezalar ŞART!

Yolsuzluk ve Rüşvet İhanet Suçları Kapsamına alınmalı;

Yolsuzluk ve rüşvet illeti toplumları, ülkeleri temelden sarsıyor. Zaman zaman basına yansıyan bazı söylem ve iddialara göre, toplanan vergilerin bir kısmı rüşvet ve yolsuzluk nedeniyle kaybolduğu şeklinde. Geçmişten bu güne milyonlarca insanın alın teriyle oluşan milli hasılamızın bir bölümü, vicdanları kezzaplaşmış bir avuç hırsız ve çıkarcının cebine akıtılması, hortumlanması kabul edilir bir durum değil. Bu paralarda tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Yaşamak için çöp bidonlarında ekmek arayan ailelerin, çocuklarına süt alamayan annelerin, işsizlikten ve yoksulluktan bunalıp kendi hayatlarına son vermeyi bile göze alan talihsiz insanların, ilaç parası bulamayan hastaların, on binlerce, yüz binlerce kimsesiz ve çaresizin hakkını çalanlara, çaldıranlara ağır ve caydırıcı cezalar getirmek milli iradenin temsil yeri TBMM’nin yetkisindedir.

Tüm siyasi partilerimizin Sayın genel başkanlarına ve milletvekillerine çağrıda bulunuyoruz, geçmişten bu güne kadar ülke insanımızın maddi, manevi hakkını çalan, gasp eden kim olursa olsun ihanet suçları kapsamında (Tıpkı terör gibi) yargılanması ve cezalandırılması için yasal düzenlemeleri biran önce hayata geçirmenizi ve yaklaşık bir asırdır ülkemize yakışmayan yolsuzluk ve rüşvet algılarına son vermenizi umutla bekliyor ve çağrıda bulunuyoruz” dedi