Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de beş dilde aşk mefhumu konuşuldu

Mardin’de Türkçe, Farsça, Süryanice,

Mardin’de Türkçe, Farsça, Süryanice, Kürtçe ve Arapça dillerinde “Aşk Çalıştayı” yapıldı 

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından ‘İmgeden Gerçeğe Geçmişten Günümüze Aşk Mefhumu Çalıştayı’ düzenlendi.

Edebiyat Fakültesi ve Yaşayan Diller Enstitüsü işbirliğinde gerçekleştirilen çalıştayda Türkçe, Farsça, Süryanice, Kürtçe ve Arapça olmak beş dilde geçmişten günümüze aşk konusu konuşuldu. Çalıştay, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın açış konuşmasıyla başladı.

Mevlana’nın En Sevgili’ye kavuşmasının yıl dönümü olan Şeb-i Arus vesilesiyle öznesi aşk olan bu çalıştayı düzenlediklerini söyleyen Özcoşar, Arapça aslı ışk olan aşkın sözlükte şiddetli ve aşırı sevgi; bir kimsenin kendisini tamamen sevdiğine vermesi, sevgilisinden başka güzel görmeyecek kadar ona düşkün olması anlamına geldiğini ifade etti.

Aşk’ın her canlının gerekçesi olduğunu belirten Özcoşar, Allah’ın sevmeyi ve sevilmeyi murad ettiği için varlığı yarattığını anlattı.

Ulvi veya süfli, mecâzi veya hakiki sınırlamaların ötesinde aşk mefhumunun geçmişten günümüze en başta insani bir duygu olarak karşımıza çıktığını kaydeden Özcoşar, Çalıştayda Üniversitemizde bulunan dil bölümleri tarafından, aşkın farklı renklerinin anlatılacağı geniş yelpazeli ve ilginç sunumlar olacağını sözlerine ekledi.

Edebiyatta bir kompozisyonda farklı diller kullanıldığında mülemma denilen, çok renkli çok dilli bir edebi türün ortaya çıktığını anlatan Özcoşar, mülemmanın hem edebi zorluğu hem de edebi ustalığı gösterdiğini söyleyerek İmgeden Gerçeğe Geçmişten Günümüze Aşk Mefhumu Çalıştayının dil skalasına bakıldığında aslında bir mülemma olduğunu ifade etti.

Özcoşar, Mardin Artuklu Üniversitesi olarak diller alanında yapmış oldukları çalışmaları 5 dilde aşk çalıştayı ile taçlandırmış olduklarının altını çizdi.

Açış programı sonrası gerçekleştirilen açış paneli ve beş farklı oturumda Türk Dili ve Edebiyatında, Fars Dili ve Edebiyatında, Kürt Dili ve Edebiyatında, Süryani Dili ve Edebiyatında ve Arap Dili ve Edebiyatında aşk mefhumu alanında uzman akademisyen ve bölüm hocaları tarafından ele alındı.

 

 

Baywin güncel giriş.