Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de STK’lar menfur saldırıyı kınadı

Mardin’de faaliyet gösteren aralarında

Mardin’de faaliyet gösteren aralarında Memur-Sen- ilim Yayma Cemiyeti, İHH ve Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti’nin de aralarında bulunduğu 61 Dernek, vakıf ve sendika başkan ve temsilcisinin bir araya gelerek kurduğu Mardin STK Platformu, Irak plakalı cipe düzenlenen ve 3’ü kadın 5 kişinin öldürülmesine kitlesel basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Mardin merkez Artuklu ilçesi Şakir Nuhoğlu Camiinde kılınan Cuma namazının ardından yapılan basın açıklamasına Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, Artuklu İlçe Başkanı Serdal Bağış, Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odalari Birliği Başkanı İsa Tunç, Mardin Artuklu Müftüsü Abdullah Işık ile çok sayıda kamu kurum yöneticileri, STK başkanı ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Basın açıklamasını platform adına İlim Yayma Cemiyeti Mardin İl Başkanı Necmettin Başboğa okudu. Başboğa, “Vahşice katledilen bu misafirlerimiz, komşularımız ve kardeşlerimizin hüznünü ve acısını paylaşıyor, katilleri şiddetle telin ediyor ve adli sürecin kapsamlı, şeffaf ve itina ile yürütülmesini bekliyoruz.” dedi.

“Bu belde ve bu coğrafya 639 yılından beri yani 1383 yıl önce selamet ve barış dini olan İslam ile muazzez olmuştur.” diyen Başboğa, “Kadim tarihten beri de, Orta İpek Yolu ticaret güzergâhı olarak kullanılmaktadır. Bu yol ve bu belde; tüccarların, seyyahların, misafirlerin, ilim, irfan ve tefekkürün, seyr-u seferin serbestçe ve güven içinde olması gerekmektedir.” diye konuştu.

HEPİMİZ SARSILDIK

Mardin’de yaşanan cinayet ile sarsıldıklarını ve olayı kınadıklarını belirten Başboğa, şöyle konuştu:

“Komşumuz Duhok şehrinden karayoluyla Habur’dan geçerek ülkemize gelen ve Nusaybin Kızıltepe yolu arasında kalleşçe bir saldırıya maruz kalan altı kişilik bir aile, arabaları içinde silahla taranarak katledildiler. Vefat edenlere Allahtan rahmet, kederli ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Güvenlik güçleri tarafından katil zanlılarının hemen yakalanmış olması ve Adli mercilere intikal etmesi nedeniyle yetkililere teşekkür ediyoruz. Ancak temennimiz bu tür hadiselerin hiç olmaması, olmasına fırsat verilmemesidir. Vahşice katledilen bu misafirlerimiz, komşularımız ve kardeşlerimizin hüznünü ve acısını paylaşıyor, katilleri şiddetle telin ediyor ve adli sürecin kapsamlı, şeffaf ve itina ile yürütülmesini bekliyoruz. Bu vesileyle can ve mal güvenliğinin tesisini, huzur ve kardeşliğin ikamesini zedeleyecek her türlü söz, ilişki ve eylemlere karşı hepimiz el ele gönül gönüle vermek zorunda olduğumuzu bu vesileyle tekrar ifade ediyoruz.”

Kitlesel basın açıklaması Artuklu İlçe Müftüsü Abdullah Işık’ın yaptığı dua ile sona erdi.