Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de ‘Turizm Haftası’ etkinlikleri başladı

Güneydoğu’nun en önemli turizm merkezlerinden olan ve bu yıl turizmde altın çağını yaşayan Mardin’de “Turizm Haftası” etkinlikleri başladı.

Güneydoğu’nun en önemli turizm

Tarihi ve tescilli yapılarıyla ilgi gören, farklı din, dil ve kültürden insanların hoşgörüyle, kardeşçe yaşadığı Mardin’de bayram tatili boyunca yerli ve yabancı olmak üzere toplamda 300 bin turist ziyaret etti. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday olan ve bu yıl turizmde altın çağını yaşayan tarihi kentte “Turizm Haftası” etkinliklerinin startı verildi.

Bu yıl 48. düzenlenen Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Mardin Valiliği, Artuklu Üniversitesi desteğiyle İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen program, 1. Cadde’de kortej yürüyüşü ile başladı. Zinciriye Medresesi’nde sona eren kortej yürüyüşüne öğrenciler de katıldı.

‘MARDİN HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL’

Zinciriye Medresesi’nde gazetecilere açıklamalarda bulunan Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, Mardin çok önemli bir kent olduğunu ve Turizm açısından da eşsiz ve dünyada benzeri olamayan bir yer olduğunu söyledi. Tuna, “Turizm açısından baktığımızda, hem gelen turist hem de yıllık turizm gelir açısından henüz hak ettiği yerde değil. Gelecekte mutlaka ama mutlaka turizmden çok daha fazla pay elde edecek. Burada yapılması gereken bazı şeyler, alınması gereken bazı tedbirler var. Ben eminim ki, burada turizm paydaşları valilik öncülüğünde üniversitenin daha aktif rol almayasıyla çok güzel işlere imza atacaktır. Çünkü dediğim gibi Mardin çok özel bir yer, dünyada eşi ve benzeri olmayan kent. Ben yakın gelecekte Mardin’in turizmden hak ettiği geliri alacağına inanıyorum.

‘YEREL HALKIN BİLİNÇLİ KULLANIM ALIŞKANLIĞI EDİNMELERİ GEREKİYOR’

Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Toprak iseMardin’in gelecekte daha fazla turist çekebilmesi için, sürdürülebilir kaynaklarını sürekli verimli bir şekilde değerlendirebilmesi için yerel halkından bilinçli bir kullanım alışkanlığı edinmeleri gerekiyor.” diye konuştu.

‘ETKİNLİKLERİMİZ DEVAM EDECEK’

Mardin Kültür ve Turizm İl Müdürü Ayhan Gök, 48. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında 1. Cadde’den Zinciriye Medresesi’ne kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Üniversite ve Valiliğimizin desteğiyle öğrencilerimiz ile beraber gerçekleştirdiğimiz yürüyüş boyunca esnafımıza broşür dağıttık. Zinciriye Medresesi’nde de temizlik faaliyeti yaptık. Hafta boyunca etkinliklerimiz devam edecek.”