Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de satışa çıkarılan 1700 yıllık kilisenin fiyatına yüzde 150 zam yapıldı, yeni fiyatı dudak uçuklattı

Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı

Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Teker Mahallesi’ndeki 1700 yıllık tarihe sahip Mor Yuhanna Kilisesi’nin içerisinde 3 kardinal mezarı, 2 tünel ve vaftiz yeri bulunuyor.

Birçok dine ev sahipliği yapan kilise, ilk önce güneşe tapanlar için bir mabet, daha sonra Yahudiler için bir Sinagog ve Hristiyanlar içinse bir kilise haline gelmiş… Son hali ile kilise olarak kalan yapı, daha sonra marangozhane ve depo olarak kullanıldı.

Babası tarafından kendisine miras kalan kiliseyi satılığa çıkaran Murat Tekcan, 10 milyon lira fiyat biçtiği kiliseye zam yaptı. Satılığa çıkarılan 1700 yıllık Mor Yuhanna Kilisesi’ne biçilen fiyatta mülk sahibi tarafından yüzde 150 zam yapılarak 25 milyon liraya çıkartıldı.

Mor Yuhanna Kilisesi içinde güneşe tapanlar, Keldaniler, Ermeniler ve Yahudilerin ibadet ettiğini söyleyen mülk sahibi Murat Tekcan, daha önce sadece Süryanilere kiliseyi satmak istediğini, ancak Süryanilerin kiliseyi almadığı için isteyen herkese satacağını dile getirdi.

GÜNEŞE TAPANLAR İBADET ETMİŞ

Mor Yuhanna Kilisesi içinde 2 tünelin olduğunu, biri Deyrulzafaran Manastırı’na diğerinin de kaleye gittiğini söyleyen kilise sahibi Tekcan, “Bir tünelin uzunluğu 7 buçuk kilometre, içinde 3 tane kardinal mezarı var. Zemin ful mezarlık, burası tam bin 700 yıllık bir yer. Hatta daha fazla olduğu da söyleniyor. Burada ilk başta güneşe tapanlar ibadet etmiş. Daha sonra Yahudiler, Ermeniler, Bizans ve bir sürü kavim burada ibadet etmiş. Burası inanılmaz eski bir yer. Buram buram tarih kokuyor. Süryanilere satmak istiyordum ama onlar almıyor. Şu an Kime kısmet olursa artık satacağım. Biz daha önce 10 milyon liraya satışa çıkarmıştık, ama enflasyonu göz önünde bulundurarak fiyatına zam yaptık, şu an ki fiyatı 25 milyon TL’dir. ” dedi.

‘İSTEYEN BURAYI CAMİ YAPABİLİR, İSTEYEN KAFE, İSTEYEN TURİZME KAZANDIRABİLİR’

Kilise’nin satılmasını önleyenlerin olduğunu iddia eden Tekcan, şöyle konuştu:

“Burayı yılladır satmak istiyorum, ama satışın gerçekleşmesini önleyenler var. Süryani vatandaşlara satmak istedim, yanaşmıyorlar. Hem benim işimi bozuyorlar hem de almıyorlar. En son bana ‘burayı bize ücretsiz ver, senin için dua ederiz. Bizim paramız yok, biz çok fakir bir kavimiz’ dediler. Oysa Mardin’in en zenginidirler. Bugünden sonra sadece Süryanilere değil, Müslümanlardan talep eden olursa satacağım. İsteyen burayı dergah veya cami yapabilir, isteyen kafe, isteyen turizme kazandırabilir. Buraya 10 milyon lira istiyordum ama şu an 25 milyon lira istiyorum. Çünkü 10 milyonun bir değeri kalmadı. Bu yüzden fiyatı yükselttim.”