Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MAÜ-AFAD gönüllü başvuruları başladı

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından 81 ilde bulunan 200’ü aşkın üniversitede uygulanmak üzere hazırlanan ÜNİ-AFAD projesi çalışmaları sürüyor.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim üyesi Doç. Dr. Abdullah Altunhan koordinatörlüğünde hazırlanan ÜNİ-AFAD projesi kapsamında pilot uygulamaları yapmak üzere üniversite bünyesinde MAÜ-AFAD ekipleri kuruluyor.

MAÜ-AFAD ekipleri, meydana gelebilecek deprem ve olası bir afet halinde süratle harekete geçebilecek, hayati önem arz eden ilk 72 saat zarfında arama kurtarma çalışmaları yürütebilecek, ilk yardım, can kurtarma, psikososyal destek ve sığınakların yönetimi gibi konularda ilk müdahaleyi yapabilecek şekilde eğitimlerden geçecek.

Gönüllü başvuruları iki aşamada yapılacak

Bütün üniversite öğrencileri ve üniversite çalışanları MAÜ-AFAD Gönüllüsü olmak için başvurabilecek. Gönüllü başvuruları iki ayrı aşamada gerçekleştirilecek.

İlk başvuru aşaması E-Devlet uygulaması üzerinden olacak. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına ait internet adresi üzerinden yeni başvuru süreci başlatılacak. Yeni başvurunun oluşması esnasında gerekli bilgiler doldurulduktan sonra cep telefonu ve e-posta adresinize gelecek olan kullanıcı adı ile şifresi ile üyelik sürecinin devamı için gelecek internet uzantısına erişim sağlanarak sisteme giriş yapılacak. Sayfada bulunan 6 adet eğitim vidosu izlendikten sonra yapılacak kısa bir sınav uygulaması ile başvuru sürecinin ilk aşaması tamamlanmış olacak.

Başvurunun ikinci aşaması üniversite tarafından hazırlanan ve üniversite sayfasında bulunan hazırlanan formun doldurulmasıyla tamamlanmış olacak.

Bütün başvurular değerlendirmeye alınacak olup değerlendirme sonucuyla ilgili başvuru sahiplerine geri dönüş sağlanacak.

Rektör Özcoşar, Öğrenci ve personelleri MAÜ-AFAD gönüllüsü olmaya davet etti

ÜNİ-AFAD Projelerini Yükseköğretim Kurulu onayında/koordinasyonunda bütün illerde/üniversitelerde uygulanabilir şekilde hazırladıklarını ifade eden Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, deprem kuşağında yer alan ülkemizde yaşanacak olası deprem senaryolarında üniversitelerimizde kurulacak ve eğitilecek genç ekiplerle ilk dakikada olaya müdahale edilebilecek şekilde projelerini çalıştıklarını anlattı.

ÜNİ-AFAD Projesinin ilk uygulamasını Mardin Artuklu Üniversitesinde MAÜ-AFAD adıyla hayata geçireceklerini söyleyen Rektör Özcoşar, bu kapsamda gönüllü başvurularını almaya başladıklarını belirtti.

Özcoşar, bütün MAÜ öğrencilerini ve çalışanlarını MAÜ-AFAD Gönüllüsü olmaya davet etti.