Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı

Mardin merkez Artuklu ilçesinde

Mardin merkez Artuklu ilçesinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) Sakal-ı Şerif’i, kadim kentin simgesi haline gelen Ulu Camii’nde sergileniyor. Sultan Abdülhamit Han tarafından Mardin’in tanınan ailelerinden Pamukçu ailesine hediye edildiği söylenen Sakal-ı Şerif’i görmek isteyeneler, tarihi camiye gidiyor.

SAKALI ŞERİF’İN HİKÂYESİ

Mardin Ulu Camii imamlarından Süleyman Demir, Sakal-ı Şerif’in Mısır’dan getirtildiğini ve daha sonra camiye hediye edildiğini söyledi. Demir, “Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) Sakal-ı Şerif, bizdeki kitabeye göre Sultan Abdulhamid döneminde Mısır’dan getirtiliyor ve burada bir aileye hediye ediliyor. Aile herhalde Osmanlı döneminde iyi bir şey yapıyor ki bunu ona hediye ediyorlar. Sonradan o aile de camimize vakfediyor. Camimiz bilindiği üzere camimiz Mardin’in en eski camilerinden en kadim camilerinden camiye hediye ediliyor ve camide saklanıyor. 2006 yılına kadar camimizde Kadir gecelerinde çıkarılır ve bayram sabahına kadar ziyarete açılırdı. Öğleden önce bayanlar gelir öğleden sonra da erkekler gelir Sakal-ı Şerif’i ziyaret ederlerdi. 2006 yılında camimiz restorasyona girdi. O restorasyon sırasında bu şekilde sürekli ziyarete açık olacak şekilde duvara konumlandırıldı.” dedi.

“ÇOK GÜZEL BİR DUYGU, TARİF EDİLMEZ”

Sakal-ı Şerif’i ziyaret eden vatandaşlardan Bedrettin Ekin ise “Sakal-ı Şerif, Ulu Camii’nde bulunmaktadır. Her fırsatta ziyaret edip Fatiha okuyoruz. Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerif’ini ziyaret etmek çok güzel bir duygu, bu duygu tarif edilmez.” dedi.