Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gizli pandemi: D vitamini eksikliği!

Kızıltepe İpekyolu Hastanesi Fizik

Kızıltepe İpekyolu Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ahmet Bozan, hemen hemen her yaşta görülen D vitamini eksikliğinin sebebinin yeteri kadar güneşten faydalanamamak olarak açıkladı.

Vücut için gerekli olan D vitaminin yüzde 95’inin güneşte bulunan ultraviyole B ışınlarından, geri kalanın da yiyeceklerden sağlandığını aktaran Bozan, şöyle dedi:

“Güneş ışığı temel kaynaktır. Hemen hemen her yaşta D vitamini eksikliğinin görülmesinin sebebi de yeterli şekilde güneşten faydalanamamaktır. D vitamini kaynağı olarak güneşin kullanılmasını, güneş ışımasını etkileyen bulutlu hava, ozon yoğunluğu, hava kirliliği, rakım, mevsim, günün saati, deri rengindeki farklılıklar ve benzeri diğer faktörler oldukça zorlaştırmaktadır. Bu nedenle güneş ışınları yoluyla D vitamini sentezlemek için uygun koşulları sağlamak çok önemlidir.”

Türkiye’de D vitamini sentezinin mayıs ve kasım ayları arasında gerçekleştiğini belirten Bozan, Uygun ışın açısı için saatlerin 10.00- 15.00 arası olduğunu dile getirdi. Bozan, kol ve bacakların haftada 2-3 kez 15 dakika güneşlendirilmesi vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterli olduğunu söyledi.

Bozan, “Cildin doğrudan güneş ışığı görmesi gerekmektedir. Kıyafetlerin üzerinden ya da camların arkasından güneşlenmek D vitamini eksikliğini giderme konusunda etkili değildir. Güneşlenirken kullanılan güneş kremleri de ciltte D vitamini yapımına engel olmaktadır. Kapalı ortamlar D vitamini eksikliğine sebep olduğundan daha çok açık havaya çıkmak önem kazanmaktadır” diye konuştu.

D vitamini eksikliği artık küresel bir salgın olarak kabul edildiğini aktaran Bozan, dünyada 1 milyara yakın kişide D vitamini eksikliğinin olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Bozan, son olarak şöyle dedi: “D vitaminin vücutta birçok önemli işlevi vardır. Kas ve kemik sağlığı için gereklidir. Bebeklerde ve çocuklarda yeterli D vitamini alamamak, büyümenin gecikmesine, kas güçsüzlüğüne ve iskelet bozukluklarına neden olabilir. D vitamini bağışıklık için de önemlidir. D vitamini ilaçları almadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve kişiye uygun D vitamini eksikliği tedavisi yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki; D vitamini, kas ve kemiklere fayda sağlar ve korur, kemik erimesi için koruyucudur, kalp ve ruh sağlığını korur, diyabet yani şekere karşı korur.”