Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de İsrail protestosu

Mardin’de sivil toplum kuruluşları, Cuma namazı çıkışı İsrail’i protesto ederek, Filistin’e destek ve boykota devam çağrısında bulundu.

Mardin’de sivil toplum kuruluşları,

Her yıl Ramazan ayının son Cuma’sında kutlanan Dünya Kudüs Günü münasebetiyle Mardin’de Peygamber Sevdalıları Temsilciliği ve Özgür Kudüs Platformu tarafından basın açıklaması düzenlendi.

Şakir Nuhoğlu Camii önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Mardin Peygamber Sevdalıları Başkan Yardımcısı Mücahit Önen, Filistin halkının soykırım ve işgal karşısında meşru müdafaa hakkını kullanarak kendi topraklarını, vatandaşlarının canını ve İslam ümmetinin izzetini ve şerefini korumakta olduğuna vurgu yaptı.

‘İSRAİL, ÇAĞIN FİRAVUNU VE NEMRUDUR’

İsrail’in Filistin’e yaşattığı zulümlere, yaptığı katliamlar tüm insani ve İslami değerlere tecavüz ettiğini belirten Önen, “Kudüs, yeryüzü müminlerinin imanın şartlarından olan nice peygamberin Allah’a davet çağrılarının yankılandığı şehirdir. Kudüs; Müslümanım diyenler için ırksal, mezhepsel, grupsal tüm aidiyetlerin üzerinde insani ve kesinlikle imanı bir aidiyet taşır. Kudüs, Arap olan Hz. Ömer’in fethi, Kürt olan Selahaddin-i Eyyûbi’nin rotası ve hürriyete kavuşturması, Türk olan Abdülhamid’in Siyonistlere karşı yürek yangını ve sancısıdır. İsrail; küresel Siyonist çete ABD, İngiltere, Sovyet Rusya ve BM üzerinden ortaya çıkarıldığından beridir, Kudüs ve Filistin genelinde büyük acılara, zulümlere imza atmış çağın Firavunu ve Nemrududur.” dedi.

‘CİDDİ EKONOMİK VE SİYASİ YAPTIRIMLAR UYGULANMALI’

İsrail’e karşı ciddi ekonomik ve siyasi yaptırımların uygulanması gerektiğine vurgu yapan Önen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Müslümanların resmi-sivil tüm unsurları ekonomik, askeri ve manevi olarak Müslüman kardeşlerinin yanında yer almalıdır. Filistinli Müslümanlar, işgale karşı direnişlerinde yalnız bırakılmamalı, Kudüs ve Gazze İslam devletlerinin öncelikli gündemi olmalıdır. Terör şebekesine ciddi ekonomik ve siyasi yaptırımlar uygulanmalı, Siyonistlere hiçbir mazeret olmaksızın mal sevkiyatı bir an önce durdurulmalı, Gazze için acil insani yardım girişimleri devreye girmelidir. İslam Dünyasını, işgal altında olan ilk kıblesi için bütün ayrılıklarını bir kenara bırakmaya, Filistin’e sahip çıkmaya ve kardeşlerinin yanında durmaya davet ediyoruz.”

Basın açıklaması yapılan dua ile sona erdi.