Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı yapıldı

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın başkanlığında İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) toplantısı düzenlendi.

İstihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulmasını, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapmak üzere yapılan toplantı Valilik Dara Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Vali Mahmut Demirtaş, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, alınacak kararların ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını diledi.

Toplantıda, İŞKUR İl Müdürlüğünce gerçekleştirilen sunumda İŞKUR ile Mardin’de faaliyet gösteren özellikle özel sektör işletmelerin işbirliğinde yürütülen Meslek Edindirme Kurslarından 2023 yılında 206 kursiyerin meslek edinme veya mesleki tecrübe kazanma amacıyla kurslardan yararlandıktan sonra büyük çoğunluğunun istihdam edildiği ve mesleki eğitimlerin devam edeceği vurgulandı.

Mardin’de istihdam ve işsizlik sorununun çözümü için işgücünün yapısı ile sektörel bazda işgücünün niceliği, eğitimi, niteliği hakkında bilgi toplanması ve işgücünün yetiştirilmesine yönelik programların geliştirilmesi amacıyla İŞKUR tarafından gerçekleştirilmekte olan İşgücü Piyasası Araştırması (İPA) hakkında kurula bilgi verilirken engellilerin istihdamı, mesleki eğitimi ve rehabilitasyonları ile kendiişlerini kurmalarına yönelik verilen hibe desteği konusuna da değinilerek mevcut başvurular görüşüldü.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün faaliyetlerinden olan Mesleki Eğitim Merkezi Programının önemine değinildiği toplantıda öğrencilerin programdan sağlıklı bir şekilde faydalanmalarının sağlanması için gerekli çalışmalara önem verilmesi gerektiği belirtildi.

Toplantı; gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Mardin’de istihdamın arttırılmasına yönelik turizm, imalat ve Lojistik sektöründe istihdamı artırıcı çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunulmasıyla son buldu.

Vali Mahmut Demirtaş, Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Gürsel Temurci, kurum müdürleri, ilgili kişiler ve kurul üyeleri katıldı.