Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Artuklu Kızılay 2022 çalışmalarını anlattı

Kızılay Artuklu Şubesi, 2022

Kızılay Artuklu Şubesi, 2022 yılında yaptıkları çalışmalarını basınla paylaştı.

MARDİN Öğretmen Evi’nde düzenlenen ve kentte görev yapan yerel ve ulusal medya temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında konuşan Kızılay Artuklu Şube Başkanı Şehmus Arı, Ramazan ayı hazırlıklarına şimdiden başladıklarını söyledi.

Arı, “2022 Ramazan ayında; 436.000,00 TL tutarındaki nakdi bağış; her aileye 500 TL olmak üzere 872 aileye nakdi yardım yaptık. Ramazan Ayı ve Kurban bayramında toplam;  Bir ton makarna, 218 adet getir gıda kolisi 860 adet kavurma konserve dağıtımı yaptık. Ramazan ayında; hayırseverlerin yardımı ile 100’e yakın haneye lokantadan tüm aile fertleri için hazırlanan iftar yemekleri evlere servis ettik. Yine Ramazan ayında; 3.400 TL tutarındaki Zekât ve Fitre yardımı ihtiyaç sahibi ailelere dağıttık. Mardin Artuklu Üniversitesi bahar şenliklerine ikram aracımızla katılım sağladık ve yaklaşık 3 bin öğrencimize ücretsiz çay, kahve, su ve kek ikramında bulunduk. Genel Merkezimiz tarafından gönderilen tekerlekli sandalyeyi Engelli vatandaşımıza kendi evinde teslim ettik.” dedi.

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk bölümünde yatan hastaları ziyaret ederek çeşitli ikramlarda bulunduklarını aktaran Arı, “Görme engelliler için açılan Kur’an kursundaki öğrencilerimiz ziyaret edilerek çeşitli hediyeler takdim ettik. Kızılay Kan Merkezine düzenli olarak kan bağışından bulunan bağışçılarımıza, gümüş ve bronz madalya ile teşekkür belgeleri verdik. Artuklu İlçe Müftülüğü iş birliğiyle 1000’e yakın çocuğumuz yaz dönemi Kur’an kurslarında ziyaret edilmiş, Kızılay tanıtılmış ve çeşitli ikramlarda bulunduk.” diye konuştu.

Muharrem ayında, 15 Temmuz Şehitleri parkında 1000’e yakın vatandaşa aşure dağıttıklarını hatırlatan Arı, “15 Temmuz Şehitler parkında yaklaşık 3 bin kişiye çay, kahve, su ikram ettik. Mardin Kapalı Cezaevinde bulunan ihtiyaç sahibi tutuklulara giyim yardımı ve psikolog eşliğinde eğlence programı yapıldı. İstanbul Kadıköy Kızılay Şubesi tarafından gönderilen Kırtasiye ve Spor malzemeleri Artuklu ilçesi sınırları içerisinde bulunan köy okullarında dağıttık. Artuklu Kızılay Şubemize teslim edilen Adak, Kurban eti ve çeşitli yardımları gönüllülerimizle beraber ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdık. Artuklu üniversitesi Edebiyat Fakültesine geçici oluşturduğumuz Kızılay Butik alanı içerisinde yaklaşık 3754 parça kıyafet ve ayakkabı 500 öğrenciye dağıttık.” dedi.

110 öğrenciye bir defaya mahsus 500 TL nakdi yardım yapıldığını belirten Arı, “Sağlıklı Nesil Doğayı Koruyan Nesil Şenlendirme projesi kapsamında Üniversite Kampüsüne 1000 adet Fıstık Fidanı diktik. Kızılay Haftası nedeniyle Anaokulları ve İlköğretim okulları ziyaret edilip çeşitli programlar icra etik. Musa Cihaner Çocuk Evlerinde kalan çocuklarımızı ziyaret edip gönüllülerimizin evde hazırladıkları ikramlarla Birlikte eğlence düzenlendik. Üniversite gençlerimiz ve gönüllülerimizle beraber Kızılay ve madde bağımlılığı ile ilgili Gençlik Merkezinde çeşitli programlar icra ettik.” dedi.

Arı, şunları söyledi: “Pakistan’da oluşan Sel felaketi nedeni ile Hayırseverlerin bağışladığı 10 bin TL Genel Merkezimiz aracılığıyla ulaştırdık. Meydanbaşı ÇATOM’daki kurslara katılan 50 kişiye Giyim yardımında bulunduk. Gül mahellesi ÇATOM da kurs gören kursiyerlerin çocuklarına kışlık yardım verdik. İzmir/ Gaziemir Kızılay Şubesi tarafından gönderilen giyim yardımlarını Artuklu  Necmettin Mahallesinde ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelere dağıttık. Artuklu ilçesi Akıncı Mahallesi ilkokulunda ihtiyaç sahibi 110 öğrenciye kışlık giyim yardımı dağıttık. Ücra köy okullarındaki ihtiyaç sahibi 180 öğrenciye bir defaya mahsus 500 TL nakdi yardım yaptık. Yeni Doğum yapmış İhtiyaç sahibi ailelere verilmek üzere hazırlanan sevgi bohçaları Devlet Hastanesindeki doğum servisine teslim ettik. 7-14 Ocak Beyaz Baston Hastası nedeniyle Zinciriye İlköğretim okulunda eğitim gören görme engelli öğrencilerimizi ziyaret edip ikramda bulunduk.”