Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MTDF’den ‘Kızıltepe İl Olsun’ talebi

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) yönetimi, Kızıltepe’nin il olması için yetkililer nezdinde girişimlerde bulunacaklarını açıkladı.

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) yönetim kurulunun yaptığı olağan toplantısında alınan ortak kararı Federasyon Başkanı Mehmet Şerif Öter, yazılı açıklamayla duyurdu. Açıklamada, Kızıltepe’nin il olmasını ısrarla istemelerinin nedenlerini şu gerekçelerle ifade edildi: “Son günlerde il olma ihtimali yüksek olduğu söylenen 25 ilçe arasında Kızıltepe’nin adı geçmemesi büyük bir eksiklik ve haksızlıktır.”

Öter, açıklamasında, “İl olacağına dair gündemde olan 25 ilçe arasında Midyat ilçemizde bulunmaktadır. 25 ilçemizin hepsine hayırlı olsun. Bu 25 ilçemizin nüfus oranlarına, sosyoekonomik yapısına, kültürel tarihine ve diğer özelliklerine baktığımızda Kızıltepe İlçemiz hiç birinden eksik yanı olmadığı gibi hatta birçok artısı bulunmaktadır. Kızıltepe yerleşimi, kuruluş tarihi milattan önceki yıllara dayandığına dair tarihi eserler ve harabe haline gelen eski yerleşim merkezlerinde bulunan kalıntılarla ispatlıdır. Kızıltepe, Dünyanın en verimli Mezopotamya topraklarının merkezinde yer almaktadır, Asya ile Avrupa kıtaları arasında önemli bir ticaret yolu olan İpek yolu kavşağındadır.” dedi.

Kızıltepe’nin 300 bini aşan nüfusun yüzde 60’ını genç ve 18 yaş altı olduğunu aktaran Öter, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kızıltepe, 43 ilden ve 15 devletten büyük devasa bir ilçedir. Bu ve daha bir çok özelliklere sahip olan Kızıltepe il olmayı fazlasıyla ve çoktan hakketmiştir. Federasyon olarak bazı yetkililerle yaptığımız görüşmelerde Kızıltepe’nin il olmasına engel görülen tek kriterin Mardin’e 30 kilometreden daha yakın olması. Oysa Adana, Mersin arası 60 kilometredir, aralarında bulunan Tarsus İlçesi İl olma yolundadır. Yani 60 kilometrelik mesafede üç il oluyorsa, Tarsus’un yerleşke yapıları Adana ve Mersin ilinin dibine kadar genişlemiş ise? Dolayısıyla biz bu 30 kilometre mesafe bahanesini kabul etmiyoruz. Kaldı ki Mardin Cumhuriyet Meydanı ile Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı arası ölçüm yapılırsa mesafenin 30 km’den daha fazla olduğu görülecektir. Bu nedenlerle yetkililere çağrıda bulunuyoruz İl olma yolunda olan 25 İlçemiz arasına Kızıltepe’nin ilave edilerek 26. yeni il olarak güncellenmesini bekliyoruz. Bu konuda başta Kızıltepe, Mardin ve komşu ilçe Ceylanpınar STK’ları, Muhtarları, kanaat insanları, girişimciler, kendini sorumluluk sahibi gören herkesin sahip çıkması ve özellikle gençlerimizin bu konuya ilgisiz ve duyarsız kalmamalarını, tek ve kararlı bir sesle sahip çıkmalı ve yetkililere bu haklı talebimizi duyurmalıyız. MTDF başkanı Öter açıklamasına son verirken şu ifadelerde bulundu “Çoktan İl olmayı hak eden Kızıltepe’mizin İl olması için Sivil toplum olarak demokratik sistemin bize verdiği yetkiyi hukuk çerçevesinde Kızıltepe halkımızla birlikte sonuna kadar kullanacağımızı, gerekirse imza toplayarak ve toplanacak imzaları Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM’ne ve Sayın Cumhurbaşkanımıza göndereceğimizi ve hakkımız olan Kızıltepe’nin İl olması konusunu hiçbir şekilde peşini bırakmayacağımızı, takipçisi olacağımızı Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”