Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin Ovası’nda hasat mevsimi bereketli başladı

Mezopotamya’nın en verimli topraklarını

Mezopotamya’nın en verimli topraklarını bünyesinde barındıran Mardin Ovası’nda yetişen buğday, arpa ile mercimeğin hasadına başlandı. Kuraklık nedeniyle geçen yıl hasat yapılmayan kuru alanlar, bu yıl 300 kilodan fazla ürün veriyor.

 

Türkiye’nin en önemli hububat merkezlerinden biri olan ve yaklaşık bir milyon dekar ekili alana sahip Mardin Ovası’nda yetiştirilen buğday, arpa ile mercimeğin kurumasıyla birlikte ilk hasat toplanmaya başlandı.

Türkiye’nin buğday ihtiyacının önemli bölümünün karşılandığı Mardin Ovası’nın yüzde 75’inde buğday ekiliyor. Kuraklık nedeniyle geçen yıl hasat yapılmayan kuru alanlar, bu yıl 300 kilodan fazla ürün veriyor. Sulu alanda ise dönüm başına 500 ile 800 kilogram arasında verim bekliyor.

Hasadı yapılan ve kamyonlara yüklenen buğday, Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi’ne götürülüyor. Buradan da Mardin Organize Sanayi Bölgesi’ndeki makarna, bulgur ve un fabrikalarına satılıyor.

Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, buğday mahsulünde bereketli bir hasadın yaşandığını söyledi. İlk toplu buğdayın Mardin Organize Sanayi Bölgesine geldiğini ve birazdan kurbanın kesileceğini belirten Öter, yeni mevsimin çiftçilerinden sanayicisine kadar herkese hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diledi.

‘KURU ALANLAR BU YIL 300 KİLODAN FAZLA ÜRÜN VERİYOR’

Öter, “Bu sene hasatta verim ve rekolte açısından son yılların en güzel mahsullerin bir tanesi olduğunu diyebiliriz. Geçen sene kuru alanda hasat yapamamıştı ve tamamen telef olmuştu. Ama bu yıl aynı toprak aynı kuru alanlar 300 kilodan aşağı mahsul vermiyor. Kalite açısından da çok daha iyidir. Sulu alanda ise geçen yıl 400-600 kilogram dönüm başına verim alırken bu yıl dönüm başına 500 ile 800 kilogram arasında verim bekliyoruz.” dedi.

‘HAYIRLI, UĞURLU VE BEREKETLİ OLSUN’

Öter, “Ülkemizin en kaliteli buğdayın yetiştiği Mezopotamya Ovası’nın içinde bulunduğu Kızıltepe’de geçen hafta ilk buğdaylarımız çıkmıştı, fakat lokal şeklindeydi. Bugün ise yüklü miktarda OSB’mizdeki un fabrikamıza ilk buğday geldi. Kurbanlıklarımızı birazdan keseceğiz. Hayırlı ve uğurlu olsun. Çok güzel bir buğday gelmiş, inşallah bunun arkası gelir. Çiftçilerimize, sanayicilerimize ve bu sektörde istihdam olan nakliyecilerimize, ekonomiye katkı sağlayan tarım sektörünün tüm çalışanlarına hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun. İnşallah 2023 yılı hasadı tüm ülkemizde bereketli geçer. Tekrar hayırlı olsun.” dedi.

(Mehmet Salih KESKİN/MARDİN)