Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin depolaması inşaatı işinde çalışmalar aralıksız devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı,

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Mardin iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Mardin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Mardin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını ifade eden DSİ Genel Müdürü Prof. DR. Lütfi AKCA, “Bu kapsamda; Aşağı Fırat 2. Merhale Projesi kapsamında ihale edilen ‘Mardin Depolaması’  yapım işinde 2.880 metre Q2600 çapında Cebri boru imalatı, 30.000 metreküp beton, 7 bin 500 metre sedde dolgusu, karayolu geçiş köprüsü, kuşaklama kanaları, 1.700 metre Tahliye kanalları imalatları tamamlandı. İnşaat çalışmaları devam eden ‘Mardin Depolaması’ Mardin Ceylanpınar Ana Kanalından su alınacaktır. Mardin Depolaması kış aylarında Atatürk Barajından gelen su ile doldurularak yaz aylarında tarım arazileri sulaması için kullanılacaktır” dedi.

Genel Müdür AKCA, “Projenin tüm aşamalarının tamamlanması neticesinde 2022 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 826 Milyon TL katkı sağlanması hedeflenmiştir. Sulama maksadıyla inşa edilen Mardin Depolaması Sulamasının bütün bileşenlerinin tamamlanmasıyla Mardin İli Derik, Kızıltepe ve Nusaybin İlçelerine ait 800.000 bin dekar arazi sulanacaktır” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bettilt güncel giriş.