Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin Ovası’nda buğday hasadı sürüyor

Mardin Ovası’nın yüzde 75’ine

Mardin Ovası’nın yüzde 75’ine ekilen buğdayda hasadı devam ediyor. Kızıltepe’de sulu buğdayda yüksek rekolte çiftçiyi sevindiriyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en verimli topraklarına sahip olan 1 milyon dekarlık Mardin Ovası’nda, buğday hasadı başladı. Yüzde 75’i buğday ekili olan ovada toplanan ürünler, kamyonlara yüklenip, Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi’ne götürülüyor, buradan talep eden kuruluşlar da buğday ihtiyacını karşılıyor.

Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, açıklamasında, “Bu sene hasatta verim ve rekolte açısından son yılların en güzel dönemlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Geçen sene kuraklık nedeniyle kuru alanda hasat yapılamamıştı ve tamamen telef olmuştu. Fakat bu yıl aynı toprak, aynı kuru alanlar, 300 kilodan aşağı mahsul vermiyor. Kalite açısından da çok daha iyidir” dedi

Öter, geçen yıl sulu alanda dönüm başı 400-600 kilogram arası olan verimin 500-800 kilogram arasında beklendiğini belirterek, “Ülkemizin en kaliteli buğdayının yetiştiği Mezopotamya Ovası’nın içinde bulunduğu Kızıltepe’de geçen hafta ilk buğdaylarımız çıkmıştı, fakat lokal şeklindeydi. Bugünse yüklü miktarda geldi. Hayırlı, uğurlu olsun. Çok güzel bir buğday gelmiş, inşallah bunun arkası gelir. 2023 yılı hasat dönemi tekrardan çiftçilerimize, sanayicilerimize ve bu sektörde istihdam olan nakliyecilerimize, ekonomiye katkı sağlayan tarım sektörünün tüm çalışanlarına hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun.” dedi.