Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kızıltepe’de “Geleneksel Kültür ve Spor Şenliği” başladı

Kızıltepe Kaymakamlığı ve Dünya

Kızıltepe Kaymakamlığı ve Dünya Etnospor Konfederasyonunun destekleriyle düzenlenen şenlik, 5 gün sürecek.

Kızıltepe Halı Caddesi’nde yapılan şenlik, her yaştan katılımcıyı okçuluk, mas güreşi, mangala, ok savaşları, kol kapama, 9 ve 3 taş, topaç ve ebru gibi spor ve sanat dallarıyla buluşturuyor.

Şenliğin ilk gününde çocuklar çeşitli oyunları, eğitmenlerden öğrenerek oynama fırsatı buldu.

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Cıdıroğlu, AK Parti İlçe Başkanı Bülent Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bilen ve kurum müdürleriyle birlikte şenliğin açılışına katılarak çocukların sevinçlerine ortak oldular.

Alanda gazetecilere açıklamalarda bulunan Kaymakam Cıdıroğlu, 5 gün sürecek şenliğe bütün çocukları beklediklerini söyledi.

Şenlikte 10 farklı oyun alanının kurulduğunu, bu alanlarda geleneksel oyunların oynandığını ifade eden Cıdıroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geçmişten gelen bu oyunları geleceğe taşımayı arzu ediyoruz. Şenlikten sonra konfederasyon, bu oyun aletlerini bizlere hediye edecek. İnşallah geçmişi geleceğe taşıyacağız. İlçemizde çok fazla genç ve çocuğumuz var. Şenlikte günde 1500 çocuğumuza ulaşmaya çalışacağız. Bunu artırmaya da çalışacağız. Bu araç ve gereçler bizde kalacağı için diğer çocuklarımıza da bunları ulaştıracağız.”

Şenliğe katılan çocuklar da oynadıkları oyunlar sayesinde çok eğlendiklerini ifade ederek, “Bu oyunları anne ve babamızdan duyuyorduk ama hiç görmemiştik. Buraya geldik, oynadık. Herkese çok teşekkür ediyoruz.” dediler.