Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kaçak elektrik cezası kesilen köylüler itiraz etti

Mardin’in Nusaybin ilçesinde kendilerine

Mardin’in Nusaybin ilçesinde kendilerine haksız kaçak cezası kesildiğini öne süren köylüler, Dicle EDAŞ binasını gelerek itiraz dilekçesini vererek duruma tepki gösterdi.

Dicle EDAŞ yetkilileri, ilçeye bağlı kırsal Akağıl Mahallesi’ndeki hanelere kaçak elektrik cezası yazdı. Köylüler, kendilerinin evde olmadığı bir zamanda 20 ile 40 bin TL arasında cezaların haksız yere yazıldığını belirterek Dicle EDAŞ binasını gelerek itiraz dilekçelerini verdi. Elektrik sayaçlarına bakılmadan kendilerine ceza kesildiğini söyleyen köylüler, Dicle EDAŞ yetkilileriyle görüştü. Yetkililerle görüşen köylüler, mağduriyetini anlattı.

‘EPDK YÖNETMELİĞİNE AYKIRI CEZALAR KESİLDİ’

Köylülerin avukatı Mehmet Demir, söz konusu cezaların hukuksuz bir şekilde yazıldığını, EPDK yönetmeliğinde bulunan kaçak elektrik tespit sürecine göre işlem yapılmadığını belirtti.

Cezaların tamamen keyfi olarak yazıldığını belirtip hukukun adil işlenmesi adına ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirten Demir, şöyle dedi:

“Hanelerin kapı numaratajlarına bakılarak aynı saat ve aynı dakika içinde seri bir şekilde cezalar yazılmış. Köy sakinleri ile beraber Dicle EDAŞ’a gelerek itiraz dilekçelerini teslim ettik. Dilekçeler okunmadan masa altı edileceğini de biliyoruz, ama hukuk mücadelemizi süreceğiz.”

‘İTİRAZ HAKKIMIZI KULLANDIK’

Kesilen para cezasına tepki gösteren köylülerden Mehmet Han Yiğit, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde olduğu bir sırada ekibin gelerek ve sayacını kontrol etmeden 20 bin TL’nin yazıldığını söyledi. Cezanın haksız yere kesildiğini belirten Yiğit, itiraz hakkını kullandığını ve yanlıştan bir an önce dönülmesini istedi.

Dicle EDAŞ yetkilileri ise konuya ilişkin açıklama yapmadı.