Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Horonlu ‘İlköğretim Haftası’ kutlaması

İlkokul, ortaokul, lise ve

İlkokul, ortaokul, lise ve okul öncesi eğitimde 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın ilk ders zili çalması sebebiyle Mardin’de ‘İlköğretim Haftası’ programı düzenlendi.

Programa; MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Otrar, Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday, Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, Artuklu Belediye Başkanı Mehmet Tatlıdede, Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Duyan, vali yardımcıları ile kaymakamlar katıldı.

Artuklu Selahaddin Eyyubi İlköğretim Okulu bahçesinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, öğrenciler tarafından şiirler okundu ve gösteriler sunuldu.

‘EĞİTİM VE ÖĞRETİM HAYATIMIZIN TEMELİDİR’

Programda konuşan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Tuncay Akkoyun, ‘İlköğretim Haftası’nın kutlayarak, şöyle dedi: “Eğitim ve öğretim hayatımızın temelidir. İlköğretim aşaması, bilgi ve becerilerin temelini oluşturur. Bu dönemde kazandığımız bilgiler, geleceğimizi şekillendirecek olan temel taşlardır. Gözbebeğimiz evlatlarımız geleceğimizin ve aydınlık yarınlarımızın teminatıdır.”

Akkoyun, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak yeni bir eğitim-öğretim yılını daha büyük bir sevinç ve heyecanla karşıladıklarını dile getirdi. Mardin’de eğitim altyapısının daha da güçlendiği, niteliğinin katlanarak arttığı bir dönem olarak geçireceklerine yürekten inandıklarını belirten Vali Akkoyun, “Türkiye Yüzyılı” sanayiden sağlığa, tarımdan ulaşıma her alanda olduğu gibi eğitim ve öğretimin de yüzyılı olacaktır. Buna yürekten inanıyoruz dedi.

‘AHLÂKÎ DURUMUMUZU İHMAL ETMEMELİYİZ’

Konuşmasını öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hitaben sürdüren Vali Akkoyun, şunları söyledi: “Bu hafta kiminiz ilk defa okula başlamanın heyecanını, kiminiz ise üç aylık uzun bir tatil sürecinin ardından öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşmanın sevincini yaşıyor. Bu heyecanlı ve sevinçli gününüzde sizlere bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum.  Hayatta; ahlaklı, vicdanlı, merhametli, hoşgörülü ve özgüven sahibi olmak en az okullardaki başarımız kadar önemlidir. Derslerdeki başarımızı önemserken aynı zamanda ahlâkî durumumuzu ihmal etmemeliyiz. Saygı, merhamet, hoşgörü, dürüstlük gibi erdemlerle kendimizi kuşatmalıyız. Öğretmenlerimize ve büyüklerimize saygılı, arkadaşlarımıza merhametli olmalıyız. İstikbaliniz için, sizlere daha güçlü daha müreffeh bir ülke miras bırakmak için çalışıyor, gayret ediyoruz. Okullarda öğretmenleriniz, evlerinizde aileleriniz sizin hayallerinizi gerçekleştirmeniz için mücadele ediyor, emek veriyor. Şunu unutmayın ki! Sizler medeniyetiyle, tarihiyle, değerleri ve vicdanıyla büyük bir milletin evlatlarısınız, kutlu bir ecdadın torunlarısınız.  Kendinizi medeniyetimize layık bir şekilde yetiştirin. Hayatınızı güzel ahlakla yüceltin.  Her şeyin dijitalleştiği bir çağda yaşıyoruz. Bu çağın icat ve gereklerine dikkat kesilin. Bir yabancı dil öğrenin. Çağın gerektirdiği kodlama dilini ihmal etmeyin. Bu kadim coğrafyada doğup büyüyen döneminin çok daha ötesinde icatlar ortaya koyan tarihte el-Cezerî ve günümüzde Aziz Sancar gibi bu topraklardan daha nice bilim insanları çıkacağına yürekten inanıyorum. Kendinize inanın, milletimize inanın. Her bir karışı şehitlerimizin fedakârlıklarıyla yoğrulmuş bu güzel ülkemizin gücüne inanın. Büyük ve Güçlü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşı olmaktan daima gurur duyun. Gözlerinizdeki ışık, ülkemizin ve milletimizin geleceğine dair umutlarımızı yeşertmektedir. Rabbim sizlere zihin açıklığı versin” dedi.

Konuşmasında Mardin’deki yatırımlara değinen Vali Akkoyun, şunları söyledi: “Evlatlarımızın nitelikli ve donanımlı bir şekilde eğitim alması için hiçbir fedakârlıktan geri durmuyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlarımızın katkılarıyla eğitim-öğretim için her türlü desteği verip her türlü imkânı seferber etmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda; 2018-2022 yıllarında İlimizin ilçelerinde ortaöğretim lise ile temel eğitim için 88 adet okul bitirilmiş olup, toplamda 1252 derslik yaptırılmıştır. 2023-2024 yılında 34 anaokulu,2 ortaokul ve bir fen lisesi planlamaya alınmıştır. Bir ortaokul ve bir fen lisesi ile 2 adet anaokulu bitirilmiş olup; 16 anaokulumuz için ihaleye çıkılmış ve yapımı devam etmektedir. 18 anaokulumuzun ihale iş ve işlemleri yılsonuna kadar tamamlanacaktır. 2023 yılında 8 ilçemizde 96 adet okulumuzun doğal gaz dönüşümünü gerçekleştirmekteyiz. 2023 yılında 85 okulumuzun bakım onarımı bitirilmiş olup eğitim öğretime hazır hale getirilmiştir” dedi.

‘ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİ, VELİLER ORTAĞIMIZLAR’

Burada konuşan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Otrar, azim ve sebatla eğitim hizmetleri verebilmenin çabası içerisinde olduklarını aktardı. Otrar, “Geleceğimiz daha da aydınlık olsun diye, bütün yatırımımızı ve çabalarımızı eğitim üzerine inşa ediyoruz. Türkiye Yüzyılı idealiyle yola çıktığımız bugünlerde daha fazla çalışma, daha fazla sebat, daha fazla azimle eğitim hizmetleri verebilmek için çabalarımızı sürdürmekteyiz. Öğretmenlerimiz başta olmak üzere öğrencilerimiz, velilerimiz bizim ortağımızlar. Onlar olmadan bu yolda ilerlememiz mümkün değildir. Sözlerime çok uzun eğitimle ilgili hususlarda aktarmak istemiyorum, ama şunu biliyoruz. Eğitim olmadan bizim ilerlememiz mümkün değildir.” dedi.

‘MARDİN’DE 1.204 OKULDA 241.660 ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPTI’

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir de kentteki eğitim verilerini paylaştı. Demir, “Mardin İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak 1.204 okulumuzda, 12.520 öğretmenimiz ve 241.660 öğrencimiz ile ders başı yapmış bulunmaktayız. Tüm okullarımızda gerekli güvenlik tedbirleri alınmış, yaz dönemi boyunca okullarımızın tadilat ve onarımı yapılmış, Müdürlüğümüzce 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılına Hazırlık Denetimleri yapılmış, taşımalı eğitimin bütün iş ve işlemleri tamamlanmıştır. 10 ilçemizin tamamında bugün itibariyle 2 milyon 213 bin 269adet ücretsiz ders kitabı, devletimizin imkânları sayesinde eksiksiz bir şekilde öğrencilerimizin masalarının üzerine konulmuştur.” dedi.

Konuşmaların ardından ilk ders zili çalındı ve protokol üyeleri sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etti.