Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Filistin’e destek açıklaması

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, basın açıklaması düzenleyerek, İsrail’i protesto edip, Filistin’e destek çağrısında bulundu.

Kentte faaliyet yürüten 60’a yakın sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Platformu üyeleri, Şakir Nuhoğlu Camii önünde toplanarak İsrail’i protesto etti. Eyleme katılanlar, sık sık ‘Mardin’den Gazze’ye direnişe bin selam’ sloganları attı. Dua ile sona eren basın açıklamasını Mardin STK Platformu Sözcüsü Necmettin Başboğa okudu.

Gazze’de 2 aydır okulların, Pazar yerlerinin, camilerin, kiliselerin, hastanelerin, mülteci kampları ve sivil meskenlerin en ağır bombardımanla yerle bir edildiğine dikkat çeken Başboğa, bombardımanda bebeklerin, çocukların, kadınların, hastaların, yaşlılar ve sivil insanların hedef alınarak katledildiğini belirtti. Birleşmiş Milletlerin karar almadığını dile getiren Başboğa, Avrupa Birliği’nin de görmezlikten geldiğini, İslam İşbirliği Teşkilatı da kulağını tıkadığını ifade etti.

İnsanlığın büyük bir acziyet içinde katliamı seyrettiğini kaydeden Başboğa, şöyle dedi: “Filistin 1917’den beri İngilizlerin ve 1948’den beri İsrail’in işgali altındadır. Bu işgal her gün devam etmekte, Filistinliler kendi evlerinde, kendi topraklarında Siyonistlerin zulüm ve işkencelerine maruz kalmakta ve bir kısmı da sürgün edilmektedir. Direnenler tutuklanarak zindanlarda çürümekte veya katledilmektedirler.

Mardin’den dünyaya sesleniyor ve ilan ediyoruz; Filistin sorunu, Filistinliler sorunu yoktur. Gazze veya HAMAS sorunu da yoktur. Sorun olan, sorun çıkaran ve sorunların kaynağı İsrail’dir. İsrail’in kirli ve sinsi emelleri, saldırı ve işgalleri, hukuksuz ve acımasız politikaları sorunun ta kendisidir. Ortadoğu’yu kan çanağına çeviren, suikast yapan, adam kaçıran, başkalarının malına, arazisine göz dikerek işgaline devam eden İsrail’dir. Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak; Siyonist İsrail’in hem bölgeyi, hem de dünyayı ateşe vermek istediğini hatırlatarak; tüm İslam ülkelerini acilen dayanışma ve işbirliği içinde İsrail’e karşı tavır koymaya, ticaret ve diplomasiyi askıya almaya çağırıyoruz.”