Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dijital dünyanın yeni dili: EMOJİLER

Sanal yazışmalarda kısaltılmış harflerin

Sanal yazışmalarda kısaltılmış harflerin yanında sıkça kullanılan emojiler, duygu ve düşüncelerini yazışırken en doğru şekilde aktarmak isteyenlerin yeni dili oldu.

Dünya hızla teknolojik gelişmeler yaşıyor. Akıllı telefonlar, sosyal medya ve iletişim uygulamaları, hayatımızın her alanında yerini aldı. Ancak sanal yazışmalarda kelimeler önce kısaltıldı, sonra da emojiler kullanmaya başlandı. Bugün ise emojiler, dijital mesajlaşmanın vazgeçilmezi haline geldi.

İnsanlar, artık duygularını yazı yerine emojiler kullanarak dile getirmeye başladı. Kullanımı yaygınlaştıkça, ihtiyaç duyulan ifadeler de artmaya başladı.

Japon tasarımcı Shigetaka Kurita, 1999’da iş yerinde daha iyi iletişim kurulabilmesi için bazı dijital ifadeler geliştirdi.

Elektronik mesajlarda ve web sitelerinde yer alan mesaj, diğer iletileri zenginleştirmek adına kullanılan emoji, Japoncada “harf, karakter” anlamına gelen “moji” ile “resim” anlamına gelen “e”nin birleşmesinden oluşuyor.

Bugün sayıları yüzleri bulan emojilerin farklı renkleri de bulunurken, dünyada her gün ortalama 6 milyar emoji kullanılıyor.

Mardin İpekyolu Gazetesine konuşan vatandaşlar, emojilerin duygu ve düşüncelerini yazışırken en doğru şekilde aktarmak isteyenlerin yeni dili oldu olduğuna dikkat çektiler.

“Duygularımızı emojilerle ifade ediyoruz”

Sosyal medyanın hayatın bir parçası olduğuna dikkat çeken Kadri Onay, artık sosyal medyada sevinçlerini ve üzüntülerini birbirlerine emojilerle hissettirdiklerini söyledi.

 “Gelen mesajlara emojilerle cevap veriyorum”

Gelen mesajlara emojilerle cevap verdiğini söyleyen Hadi Bayram, “Bize bir mesaj geldiğinde örneğin kızdığımızda kızgınlık emojisini, sevindiğimizde ise sevinç emojisini gönderiyoruz. Artık doğru dürüst mesaj yazmıyoruz. Yani genelde yazı yerine artık emojileri kullanıyoruz ve bu şekilde haberleşiyoruz. Teknolojinin böyle ilerlemesi bizim için daha iyidir. Eski dönemde telefon olmadığı için birisi askere gittiğinde 6-7 ayda ancak bir mektup gönderiyordu şimdi ise isteyen günde 10 sefer de olsa ailesi ile görüşebiliyor. Teknoloji hayatı bu şekilde kolaylaştırıyor.” diye konuştu.

 “Emojiler yazının yerine geçti”

Artık yazıdan çok emojileri kullandığını söyleyen Mirsem Elik ise şunları söyledi: “Artık yazıyı kullanmamaya başladık. Kullandığımızda da kısaltma olarak birkaç kelime yazıyorum ve yazı artık kullanılmaya başladı. Artık emojiler yazının yerine geçti artık kim ne demek istiyorsa emojileri kullanıyor.”