Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BEKÂRLARA EVLENİN ÇAĞRISI

İttihad’ul Ulema üyesi Molla

İttihad’ul Ulema üyesi Molla Fesih Memiş, bekârlara evlenin çağrısında bulunurken çeyiz ve mehir meblağının yüksek tutulmaması konusunda ailelere tavsiyelerde bulundu.

İnsan hayatındaki en önemli dönemlerin biri olan nişan, düğün ve evlilik konusunda gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Salih Keskin’e konuşan İttihad’ul Ulema üyesi Molla Fesih Memiş, topluma önemli mesajlar verdi.

Evliliğin ilk adımı olan düğünlerin de İslami usullere göre yapılması gerektiğini altını çizen Memiş,  evliliğin kolaylaştırılması için çağrısında bulundu.

Düğünlerde yapılan israfa da dikkat çeken Memiş, İslam dininin israf üzerinde önemle durduğu bir husus olduğunu söyledi. Memiş, “Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyuruyor: ‘En hayırlı nikâh külfetsiz nikâhtır. Ya da külfeti az olan nikâhtır.’ buna dikkat etmek lazım.” dedi.

Memiş, “İnsanın hayatındaki mutlu anların ve dönemlerin en önemlisi; yuvanın kurulacağı düğün ve nikâh günüdür. Tabi bazı düğünlerin Allah’ın ve Resulullah’ın bize çizdiği çerçevenin dışına çıktığını görüyoruz. Bir Müslüman, düğün yaparken neslin devamı için yuva kuracakken o düğünün İslam’ın gösterdiği çizdiği çerçevede olmasına dikkat etmelidir.” dedi.

“Gayri İslami topluluklarda da nikâh vardır.” diyen Memiş, “Ancak biz İslam toplumun içerisinde yaşadığımız ve Müslüman olduğumuz için nikâhta Allah adının anılması gerekiyor. Allah’ın evlilik noktasında koyduğu kaide ve kuralların hatırlatılarak o çiftlerin birleştirilmesi gerekiyor. O nikâhı kıyacak Memur, Hoca, Seyda; Allah’ın kadının üzerine yüklediği erkeğine karşı mükellefiyeti ile kadının erkek üzerindeki mükellefiyetini hatırlatması gerekiyor.” dedi.

Son olarak yetişkin ve bekâr kız ve erkeklere evlenme çağrısında bulunan Memiş, kız tarafında gençlerin evlenebilmeleri için kolaylık sağlaması gerektiğini belirterek, son olarak şunları söyledi:

“Gençlerin imkân buldukları zaman evlenmelerini tavsiye ediyorum. Şu an evlilik yaşı belki düzenin, sistemin getirdiği bir dayatma sonucu artık örf, gelenek haline geldi. Bakıyoruz birçok genç diyor ki ‘memuriyete atılmadan, ev sahibi olmadan evlenmem.’ Yaş 25-30’a geliyor tabi 14 yaş ile 25-30 yaş arasındaki 10-15 yıllık süre içerisinde artık ergendir. Buluğ çağına ermiş şehevi duyguları doruk noktadadır. Bu kişinin kız olsun erkek olsun harama bulaşması an meselesidir, ihtimal dâhilindedir. Bu haramdan korunmak için Peygamber Efendimizin tavsiyesinde vardır. ‘Evlilik çağına gelen gençlerinizi evlendirin’ diye. Kız olsun erkek olsun gençlerin evlenmesini tavsiye ediyorum ve kız sahiplerinin de kız için istedikleri çeyiz ve mehir meblağını yüksek tutmamalarını tavsiye ediyorum ki bu evlilikler yürüsün.”  (Mardin İpekyolu Gazetesi)