Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kışın ortasında yazı yaşıyoruz

Yazdan kalma günler yaşayan

Yazdan kalma günler yaşayan Mardinliler, sıcak havayı fırsat bilerek kendilerini dışarı attı. Park ve çay bahçelerinde güzel havanının tadını çıkaran vatandaşlar, kuraklık tehlikesi nedeniyle oldukça da endişeli.

ÜLKE genelinde ağır kış şartları ve soğuk hava etkisini gösterirken, yazdan kalma günler yaşayan Mardin’de sıcak havayı fırsat bilenler kendilerini dışarı attı.

Ocak ayının ortasında hava sıcaklığı 20-25 dereceyi gösterirken Mardin merkez ve ilçelerdeki parklarda adeta adım atacak yer kalmadı.

Sabah güne güneşli bir gün ile başlayan vatandaşlar, günü parklarda ve meydanlarda geçirdi.

Park ve çay bahçelerinde güzel havanının tadını çıkaran vatandaşlar, kuraklık tehlikesi nedeniyle oldukça da endişeli.

YAĞMUR YOK, GÜNEŞ VAR!

65 yaşındaki Mehmet Şakir Aviç, geçen yıl bu aylarda Mardin’de kar ve yağmurun yağdığını, ancak şu an ne kar ne de yağmur gördüklerini söyledi.

Güneşli hava nedeniyle kendisini dışarı attığını ve parkta güneşlendiğini dile getiren Aviç, “Hava şu an güneşli, bizde parkta güneşleniyoruz. Tabi kuraklık tehlikesi nedeniyle de endişeliyiz. Yağmur yok, kar yok, güneş var, sıcak hava var. Allah, rahmetini üzerimize, toprağa yağdırsın.” dedi.

KURAKLIK ÇANLARI ÇALIYOR

Mardin için kuraklık çanlarının çalındığını ifade eden Mehmet Artopal da yağmurun yağması için sürekli dua ettiklerini söyledi.

Artopal, “Ocak ayının 20’sine giriyoruz, ama hala yağmur yok. Yağmur yoksa kuraklık var, kriz var, sorunlar ve sıkıntılar var. Allah hepimize yardım etsin. Kışın ortasında yazı yaşıyoruz. Şu an gördüğünüz gibi hava güneşlidir.” diye konuştu.

ZOR GÜNLER BİZİ BEKLİYOR

Mehmet Ali Denli ise son 100 yılın en kurak mevsiminin yaşandığını söyledi. Hava sıcaklığının 20 dereceyi bulduğunu ve artık ceketsiz dışarı çıktığını belirten Denli, şunları söyledi:

“Şuan hava güneşli ve 20 dereceye yakın bir sıcaklık var. Gördüğünüz gibi dışarı çıkınca mont dahi giymiyoruz. Bu tarihte bu havanın olması ziraat için iyi değil. Bölgenin en büyük geçim kaynağı tarımdır, tarımın da suya ihtiyacı var. İnşallah yağmurlar tez zamanda yağar. Aksi takdirde bölgeyi, ülkeyi zor günler bekliyor olacak.”