Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan Soylu: Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyayı gıda krizinden kurtardı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde konuşan

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Avrupa Mardin’i tanımış olsaydı, Ege ve Akdeniz’de bir tane çocuk hayatını kaybetmez, boğulmazdı.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingi öncesi bazı temaslarda bulunmak üzere Mardin’e geldi.

Sabah saatlerde kente gelen Bakan Soylu, çevik kuvvet polislerini taşıyan servis aracının geçişi sırasında düzenlenen, 8’i polis memuru 9 kişinin yaralandığı saldırısının yaşandığı Diyarbakır- Mardin kara yolunda incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Soylu, daha sonra Cuma Namazını Kızıltepe Kenan Kösen Camii’nde kıldı. Bakan Soylu’ya Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Cıdıroğlu, İlçe Başkanı Bülent Şahin de eşlik etti.

Namaz sonrası AK Parti Kızıltepe İlçe Başkanlığına geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, burada toplanan partililere seslendi.

Yarın şehre gelecek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Yarın kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gelecek. Elbette daha önce de birçok gelişler oldu. Milletimizle kıymetli Mardin hemşehrilerimizle bir arada bulundu. Ama bu geliş farklıdır. Sebebi de şudur; Mardin’den Diyarbakır’a, Van’dan Şanlıurfa’ya, Bitlis’ten Hakkari’ye kadar Doğu ve Güneydoğu uzun yıllar boyunca yoksulluğa ve ötekileştirmeye mahkum bırakıldı. Sanki bu kadermiş gibi… Herkes elinden geleni yapmıştır yıllar önce ama herkesin yapmaya çalıştığının tecrübesini, herkesin gayretinin, tecrübesinin, kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bir tecrübe ile birlikte aldığı ülkenin insanı için ne yapılabilir, bu yoksulluktan ve ötekileştirmeden nasıl kurtarabilirler. Nasıl daha zengin hale getirebilirler. Nasıl herkesi kendini daha iyi ifade edilir hale getirebilirim diyerek adımlarını attı, sadece adım atmadı, risk aldı bu ülkede insanları sadece etnik kökeninden dolayı farklı bir taraf ama Kürt, Türk ve herkesi böyle bir noktada değerlendirmenin bu ülkede nasıl kaybettirdiğini ve bu ülkeyi çekip buradan çıkarmak lazım geldiğini ama bunun için büyük bir oyunu bozmak lazım geldiğini de değerlendirdi. Türkiye’yi bir kaostan ve karmaşadan çekip alıp, çocuklarımızın geleceğini oluşturduğu bir Türkiye’ye döndürmek kolay bir iş değil.

Bundan çok uzun zaman dilimi öncesi değil 47 plakalarla İstanbul’a, İzmir’e, Ankara’ya gitmek yerine 06, 34, 35 plaka alıp kendini gizleyip, Ankara’ya, İstanbul’a, İzmir’e gitmek durumunda olanlar vardı. Burada 47 plakadan daha çok 34, 06, 35 plaka araçların olduğu gün uzak günler değildir. Şimdi herkesin kendini ifade edebileceği, Müslüman’ın ‘ben Müslümanım’ diyebilecek rahat bir şekilde ifade edebileceği bir dönemdeyiz. Ben Kürt’üm, Arap’ım, Alevi’yim diyebileceği günleri Tayyip Erdoğan büyük bir devrimle gerçekleştirdi. Bu ülkede sadece onu yapmadı, bakın Bingöl’de sadece 600 milyon dolarlık demir çelik yatırımına başlanıyor. Yüksekova havalimanı yapılamıyordu. Buradaki havalimanları genişletilemiyordu. Türkiye Allah’a çok şükürler olsun bu eski günleri geride bıraktı. Elbette risklerimiz var mı var, etrafımızdaki coğrafyada risklerimiz var, hemen ötede Suriye’de risklerimiz var, yok mu çünkü bu coğrafyayı bu hale getiren biz değiliz, bu coğrafyayı bu hale getiren, ‘Irak’a demokrasi getireceğiz’ diyerek Irak’ı karıştıranlardır. ‘Afganistan’a barış getireceğiz’ dediler, Afganistan’ı karıştırdılar. Yemen’den Libya’ya kadar etrafımızdaki coğrafyada ne kadar ayakta durmak isteyen millet varsa hepsini karıştırdılar, bir kardeşiniz olarak söylüyorum ilk kez dünyayı böyle yakaladık nereye gideceğini bilmeyen yönsüz ve vizyonsuz bir şekilde yakaladık. İlk kez Batı liderlerini ne yapacağını bilmeyecek bir şekilde yakaladık. Biz 50 yıllık planları yüz yıllık planlar yapıyoruz. Rusya ile Ukrayna savaşı başladı gıda krizine düştüler. Tayyip Erdoğan olmasaydı kurtulabilecekler miydi? O beğenmedikleri, sabahtan akşama kadar laf yetiştirdikleri Tayyip Erdoğan dünyayı gıda krizinden kurtardı.”

 

Mardin’in birçok milletin beraber yaşayabileceğinin bütün dünyaya kanıtı olduğu kaydeden Bakan Soylu, “Avrupa ve Amerika Mardin’i tanımış olsaydı, Ege ve Akdeniz’de bir tane çocuk hayatını kaybetmez, boğulmazdı. Biz büyük bir medeniyetiz, bizim yapacak çok işimiz var. Mevlana’dan Yunus Emre’ye kadar bu memlekette birçok büyüğümüz var. Biz onların emanetlerine sıkı sıkı sahip çıkalım. Bizim çocuklarımız geleceğiyle dünyayı aydınlatırlar. Yarın Türkiye’de 20. yüzyılın altyapısını tamamlayan ve 21. yüzyılın altyapısını da tamamlayan Cumhurbaşkanımızı karşılayacağız. Doğu ve Güneydoğu’da yoksulluk vardı, bugün havalimanları var, bugün hastaneler var, bugün 81 ilde olduğu gibi üniversiteler var, bugün organize sanayi bölgelerinde boş yer yok ve yarın çok daha iyi olacak. Türkiye büyüyor, Mardin büyüyor.” diye konuştu.