Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik’in Ramazan ayı mesajı

Mardin İl Müftüsü Ali

Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, mesajında; “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş ayı olan bir Ramazan ayına daha kavuşmanın huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 22 Mart 2023 Çarşamba günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 23 Mart 2023 Perşembe gecesi kalkacağımız ilk sahurla bu mübarek aya girmiş olacağız.” dedi.

İl Müftüsü Çelik, “Afetlerle mahzun olan gönlümüze ferahlık, daralmış gönüllerimize inşirah verecek Ramazan ayına kavuşmak üzereyiz. Allah’ın mümin kullarına misafiri olan Ramazan ayı inananlara kimsesiz olmadıklarını hissettirirken bir taraftan da yeryüzünde türlü tuzak ve desiselere karşı en güvenilir yol arkadaşı olduğunu bizlere göstermektedir. Kur’an’da orucun farziyetini bildiren ayetle bize Ramazan ayının ahiret yolcularına takva azığı hazırladığını ifade etmektedir.

Yıkılan gönül dünyamızı tamir etmek, teselliye muhtaç gönlümüzü bizi yaratan Rabbimize açmak için Ramazanın diriltici ruhuna ihtiyacımız vardı. Ramazan aslında tam istediğimiz zamanda imdadımıza yetişti. Ramazan ayında tutacağımız oruçla bizleri yaratan Allah’la beraber olduğumuzu daha yakından hissedeceğiz. Mevlası Allah olan bir toplumu hiçbir felaket ve sıkıntının yıkamayacağını idrak edeceğiz. Oruçla Allah Teala’nın biz kullarına darılmadığını bir kez daha fark edeceğiz.

Bizler dünyaya sadece mal mülk kazanmak, zengin olmak, yüksek diplomalar almak, şan şöhret sahibi olmak amacıyla gelmedik. Dünyaya geliş gayemiz, Allah’a kulluktur. Hayatın anlamını ve kulluk vazifelerimizi Ramazan ayı ile birlikte yeniden tazeler. Kulluk bilincimizi yenileriz.

Bu vesileyle büyük bir şevk ile yapacağımız sahur, iftar, oruç, teravih, hatm-i şerif, zekât, fıtır sadakası ve Kadir Gecesi gibi bir çok güzellikleri ile bizleri kuşatan Ramazan-ı Şerîf’e kavuşmanın sevinci ve heyecanı içerisindeyiz. Yüce Rabbimize kulluk şuurunun artarak zirveye ulaştığı, Kur’ân-ı Kerîm’in onu diğer zaman dilimlerinden daha değerli kıldığı bir rahmet iklimidir Ramazan.

Ramazan-ı Şerîf, Kur’ân-ı Kerîm, bu ayda, Kadir Gecesi’nde indirilmeye başlamış olması nedeniyle ismi Kur’ân-ı Kerîm’de zikredilen tek ay olarak Mevlamızın bu aya değer verdiğini gözler önüne serdiği kutlu bir zaman dilimidir. Üzerimize rahmet, bereket ve Hakk’ın nurunun sağanak sağanak yağdığı bu özel zamanda, Kur’ân-ı Kerîm ile münasebetimizi tekrar gözden geçirmemiz için de önemli bir fırsattır. Bu ayda okuyacağımız hatm-i şerîfler, geçmişlerimizi hayırla yâd etme hassasiyetimizin yanında Kur’ân-ı Kerîm’i okuma, üzerinde düşünme, onu doğru anlama ve hayata aktarma noktasında en doğru yol olmalı. İnfak ruhu ile ruhlarımız arınmalı, teravih, sahur ve iftar duyguları ile nefsimizin prangalarından kurtulmalıyız. Bu usulle gerçek manada bayramı hak eden, Rabbimizin sevdiği, seçtiği ve razı olduğu kullardan olabilmeyi Yüce Allah (cc)’dan niyaz ediyorum. İbadet, taât ve kulluk adına atılan adımlarımızı dergâh-ı izzeti’nde en güzel kabullerle makbul eylesin.

Bu arada Başkanlığımız, her yıl Ramazan ayında toplumda duyarlılık ve farkındalık oluşturmak amacıyla bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir temayı kamuoyunun gündemine taşımakta ve belirlenen tema, Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alınmaktadır.

Bu bağlamda 2023 yılı Ramazan teması “Ramazan ve Dayanışma” olarak belirlenmiştir. “Ramazan ve Dayanışma” konusunun ele alınışı, önce bireysel sonra da toplumsal hayatımızın huzura ve mutluluğa ulaşmasında katkı sağlayacaktır. Birlik ve beraberliğimizi, ailevi ve toplumsal dayanışmamızı güçlendirici çalışmaların hayata geçirilmesine zemin hazırlayacaktır.

Rabbimiz, bizleri doğruluktan ayrımasın duasıyla; gelişiyle gönüllerimizi aydınlatan rahmet ve bereket mevsimi Ramazan ayının kalplerimize huzur, hanelerimize bereket, ailemize saadet, afetler sebebiyle canlarını ve mallarını kaybedenlere sabır ve metanet, ülkemize ve İslâm âlemine hayırlar getirerek insanlığın hidayet ve barışına vesile olmasını Cenâb-ı Hakk’tan niyaz ediyorum” dedi.