Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Aksa Tufanı harekatına destek açıklaması

Mardin STK Platformu Sözcüsü

Mardin STK Platformu Sözcüsü Necmettin Başboğa, “Filistin’in ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne giden her meşru eylemin yanındayız ve destekçisiyiz. Bu yolda üzerimize düşen her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız.” dedi.

Mardin’de faaliyet yürüten 60’a yakın sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Mardin STK Platformu, Şakir Nuhoğlu Camii önünde İsrail’in Gazze’ye yönelik düzenlediği saldırıları, basın açıklamasıyla protesto etti. Kitlesel eylemde tekbirler getirildi, HAMAS’a selam gönderildi. Basın açıklamasını Mardin STK Platformu Sözcüsü Necmettin Başboğa okurken, İl Müftüsü Dr. Enver Türkmen dua etti.

Eyleme; AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Orhan Miroğlu, HÜDA PAR İl Başkanı İsmail Çevik, AK Parti İl Başkanı Vahap Alma, Memur Sen İl Başkanı Abdulselam Demir, MÜSİAD İl Başkanı Bülent Tekin ve çok sayıda STK başkanı destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan Mardin STK Platformu Sözcüsü Necmettin Başboğa, Filistin, Kudüs ve Mescidi Aksa davasının bir inanç ve iman davası olduğunu dikkat çekti. Başboğa, “Biz Müslümanlar için Mekke, Medine, Kabe ve Mescidi Nebevi ne kadar kutsalsa aynı şekilde Filistin, Kudüs ve Mescidi Aksa’da o kadar kutsaldır.” dedi.

‘KUTSALLARIMIZA SAHİP ÇIKMAK NAMAZ KILMAK, ORUÇ TUTMAK KADAR EHEMMİYETLİ İBADETTİR’

Kudüs ve Mescidi Aksa’da Müslümanların inancı ve kutsalları Siyonist işgalcilerin postallarıyla çiğnendiğini aktaran Başboğa, “Bu kutsallarımıza sahip çıkmak namaz kılmak, oruç tutmak kadar ehemmiyetli bir ibadettir. Kudüs ve Mescidi Aksa ümmetin izzeti ve namusudur. Ümmetin izzetini ve namusunu muhafaza eden direniş hareketinin yanındayız. Siyonist işgal rejiminin yapmış olduğu savaş suçlarının haddi hesabı yok. Bu gün zailimin safında yer alıp, birkaç dünyalık menfaat elde etmektense, mazlum safından yer alıp kahramanca ve izzetlice dik durmayı bir şeref olarak kabul ediyoruz.” dedi.

‘BÜYÜK İSRAİL PROJESİ GİBİ BİR HAYAL DÜNYALARI VAR’

Siyonistlerin ‘Büyük İsrail Projesi’nin olduğunu belirten Başboğa,  “Büyük İsrail projesine göre, Nil ile Fırat arasındaki tüm toprakları işgal etme gibi bir hayal dünyaları var. Bu hayal dünyalarını başlarına yıkan Aksa Tufanı hareketine ve kahraman mücahitlere çok şey borçluyuz. Bizler belki farkında değiliz, ümmetin bu yiğit evlatları, 75 yıldır sadece kendi topraklarını korumuyorlar, siyonitlerin büyük İsrail projesine karşı da adeta bir set olup durmaktadırlar. Böyle bir direniş olmasaydı, kim bilir belki Siyonistler şimdiye kadar, yaşamış olduğumuz topraklara kadar işgali genişletmişlerdi. Ancak ümmetin bu kahraman evlatları kendilerini bizlere siper ederek, Siyonistlerin önüne set olup durdular. Bu yüzden tüm İslam ülkeleri ve bizler direnişin kahramanlarına çok şey borçluyuz.  Ben izzet ve şeref sahibiyim diyen her Müslüman bu aziz ve kutsi olan Aksa Tufanı harekatına destek vermelidir. Bizler Mardin STK platformu olarak bu amaçla Aksa Tufanı Ribat çadırı kurduk ve nöbetimiz devam etmektedir. Ayrıca burada ‘Kudüs için her şeye hazırım” adı altında bir imza kampanyası başlattık. Tüm kardeşlerimizi bu kampanyaya destek olmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

İSLAM ÜLKELERİNE ÇAĞRIDA BULUNULDU

Başboğa, sözlerine şöyle devam etti: “Siyonist işgal çeteleri her gün savaş suçları işlemekte, işlediği savaş suçlarına büyük şeytan Amerika ve diğer batılı ülkeler destek olmakta, hatta devlet başkanları düzeyinde destek ziyaretleri dahi yapılmaktadır. O zaman bizde diyoruz ki, küfür tek milletse biz Müslümanlar da tek milletiz. Ve bugün bu zulme karşı tek millet ve tek ümmet olma vaktidir. Bizler zulme karşı az veya çok sesini yükselten her devlet veya yetkilinin çabasını görmezden gelmemekle birlikte bunun yeterli olmadığının görüyoruz. Gazze’de devam eden katliam da bunun canlı şahididir. Bu amaçla, İslam ülkelerine sesleniyoruz ve onların liderlerinden şunu talep ediyoruz. Siyonist işgal rejiminin saldırılarını derhal durduracak, ciddi adımlar atın. Siyonist İsrail, kınama, savaş hukuku gibi tabirlerden anlamıyor. Bu yüzden İsrail’in anlayacağı dilden kesin ve net yaptırımlar uygulayın. İsrail ile tüm diplomatik, ticari, stratejik kanalları kapatın. Gazze’nin her yerine acil olarak ilaç ve gıda başta olmak üzere tüm insani yardımları ulaştırın. Dünyanın dört bir yanında, İsrail’in çocuk, kadın, yaşlı ve sivilleri katledilmesine seyirci kalmak istemeyip, İsrail’e karşı Mescidi Aksa’nın muhafızlığını yapmak isteyen halklara kolaylık sağlayın. Biz burada tüm İslam ülkelerine ve devlet idarecilerine hayır ve iyilikten başka bir şey demedik. Bizler Mardin STK platformu olarak hakkı hak, batılı batıl olarak söylemeye devam edeceğiz inşallah.  Allah’ım sen şahit ol, biz üzerimize düşeni söyledik. Bir kez daha en yüksek sesle haykırıyoruz ve diyoruz ki; canımızla, malımızla ve evlad u iyalimizle ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın ve Müslüman kardeşlerimizin yanındayız. Filistin’in ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne giden her meşru eylemin yanındayız ve destekçisiyiz. Bu yolda üzerimize düşen her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız.”