Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Adalet Bakanı Gül Mardin’de konuştu

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Mardin’de düzenlenen “Mağdur Odaklı Adalet Buluşmaları” programında yaptığı konuşmada, “Özel hayatın korunması ilkesi hassasiyetle korunmalı, göz ardı edilmemelidir” dedi.

Gül, “Bugüne kadar ülke genelinde adli görüşme odalarında 35 bin 232 görüşmenin sağlandı. Daha önce çocuklar, kadınlar, yaşlılar, engelliler, suça maruz kalmış tüm mağdurlar karakol, savcı, mahkeme, polis, hakim, doktor arasında gidip geliyordu. Ama bu merkezlerle birlikte çocuk, duruşma salonunun bir köşesinde durup, o acıyı bir kez daha yaşamıyor, bir kez daha örselenmiyor, travmasını bir daha yaşamıyor. Çocuk İzlem Merkezlerini kurduk” dedi.

Adliyelerde vatandaşlara daha etkin bir şekilde psiko-sosyal destek sağlayacaklarını dile getiren Bakan Gül, bunun da adalet hizmetlerinde mağdurun meramını daha iyi anlatabilmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

Mardin özelinde ve gerekse tüm Türkiye’de buradan çıkacak önerileri heyecanla beklediklerini belirten Gül, Özellikle Mardin’de de 2020 Haziran’da faaliyete geçen Mardin Adliyesi psiko-sosyal destek ünitesinde insan kaynağının 3 katına çıktığını söyledi.

Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu vurgulayan Gül, hukuk devletinde yargı yetkisinin bağımsız ve tarafsız mahkemelere ait olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Yargı bu yetkisini kullanırken dosyaya, delillere bakar, ona göre karar verir. Ve esas itibarıyla bu vicdani kararıyla elbette Türk milleti adına karar verir, Türk milleti de bu kararı değerlendirir. Eleştirir ya da katılır. Ama bir hukuki sürecin yöneticisi yargı merciidir. Verilen karar eksik, hatalı bulunsa da itiraz merciiyle işlenen bir hukuk merci vardır. 84 milyon vatandaşımızın lekelenmeme hakkı vardır. Ve bu hakkı koruyacak olan da yine yargının, adliyenin kendisidir. Bu hakkın sağladığı korumadan, hukuki güvenlik duygusundan herkes eşit yararlanır. Bu uygulama olmasaydı 438 bin vatandaşımız, polisimizin, savcımızın, adliyenin önüne gelecekti ve haksız yere lekelenmiş olacaktı. İyi ve doğru uygulamalarınızla bu konuda özen ve dikkatinizi en üst seviyede tutacağınıza inanıyorum.”

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ise toplantıya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.